| anonim_4396 a întrebat:

Aş vrea să mă angajez la un magazin Vodafone, Telekom sau Orange. Ce facultate îmi trebuie? Salariul este bun, aveți idee?

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Ai nevoie de facultate doar dacă vrei să intri pe poziție de conducere (coordonator sau manager magazin). Dacă vrei agent de vânzări ai nevoie doar de studii medii (liceu+bac). Nu îi interesează să ai facultate, ci să știi să vinzi și să rezisti la stres (din exterior nu pare, dar crede-mă că e stresant). Ai target lunar și pe sortimente și e foarte nasol dacă nu îl faci. Totuși ei "vânează" oamenii cu experiență, e greu să intri acolo ca prim job. Salariul e super ok (considerând calificarea). Ai minimul pe economie (1150) plus comisionul din vânzări. Dacă ești bun și ai și noroc, poți trece de 3000 de lei, dacă nu, rămâi doar cu partea fixă. Eu am lucrat la Vodafone o vreme, acum sunt la altă companie, dar în domeniul ăsta să știi că e peste tot la fel. Cel putin în zona asta nu îi interesează ce facultate ai. Eu în fișa de angajare am avut doar bifă cu studiile (medii, de specialitate sau superioare). Nici nu au intrebat ce facultate am, doar dacă am (e o formalitate). Printre șefii mei am avut oameni absolvenți la farmaceutică, construcții și instalații, contabilitate, geografie (adică nu aveau nici o legatura cu domeniul).