| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am iphone 8 din primavara si am observat ca sanatatea bateriei este 91%. Ce as putea face sa nu mai scada sau din ce motive scade? Mi se pare cam mult din primavara pana acum sa-mi scada 9%.

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Acumulatorii au o durata de functionare limitata, influentata de ciclurile de incarcare si descarcare. In timp, acumulatorul va retine energie din ce in ce mai putina si va trebui inlocuit.
Sunt legi ale fizicii, trebuie sa le acceptam. happy

| anonim_4396 explică:

Da dar am auzit de la mai multe persoane ca odata la 5 luni ar trebui sa scada cu 1%, mi se pare ca il incarc eu prost de mi scade atat de mult.

| dannyel86 a răspuns:

Depinde de acumulator si de cum il folosesti. Daca ai multe programe care ii consuma rapid din energie si il incarci mai des ca altii, e normal sa se degradeze in timp mult mai repede.