| teodoraandreea a întrebat:

Buna am si eu o intrebare cat costa iPhone 1, 2,3,4,5.care dintre ele este mai heftin si la abonament cat costa sau la mana a doua?

7 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Iphone 1 - nu exista, primul iphone aparut este Iphone 2G - nu se mai fabrica de 5 ani cred si la mana a 2a nici 50 de lei nu valoreaza, nu poti downloada nici macar aplicatii de pe el
Iphone 3G - a 2a generatie de iphone-uri, poti downloada aplicatii dar softul este atat de vechi incat majoritatea celor aparute dupa 2009 nu vor functiona; se misca greu si prietena mea si-a cumparat unul cu 150 lei codat si decodat neoficial; nu se mai fabrica
Iphone 3gs - este un 3g mult mai performant ca procesor, primul iphone care poate filma si suporta chiar si ultima versiune de iOS adica in principiu iti merg majoritatea aplicatiilor si jocurilor pe el, dezavantaj se misca putin greu daca instalezi ultimul soft, costa in jur de 350-450 lei si poate fi tot asa codat si decodat prin cydia cu ultrasn0w ceea ce inseamna ca nu poti updata sistemul de operare cu unul mai nou, desi telefonul suporta un iOS mai performant, daca are iOS 4 nu o sa iti mearga multe aplicatii dar in schimb este o varianta buna si ieftina pentru primul iphone sa te obisnuiesti cu sistemul; nici el nu se mai fabrica deci nu gasesti nou in magazin la abonament
Iphone 4 - costa 1800 lei nou in magazin la liber, la abonament de iphone de 39 de euro e gratis banuiesc, intre 850-1100 lei second hand depinde daca e liber de retea sau codat pe vreo retea din strainatate si decodat cu gevey sim ceea ce inseamna ca nu ii poti updata sistemul de operare cu unul mai nou (e logic cele codate sunt mai ieftine),
Iphone 4s 2600 lei nou in magazin, la abonament iphone de 39, 40 euro aproximativ costa vreo 300, 400 lei, second hand intre 1300-1500 lei, tot asa depinde daca e decodat sau e liber de retea, neverlocked
Iphone 5 - in jur de 3100 lei nou, 1400 lei la abonament cred, second hand intre 1950-2600 lei, la fel cele mai ieftine sunt codate si trebuie sa ai mare grija cu ele, daca le dai update sau restore si se reinstaleaza sistemul de operare, pierzi decodarea si daca telefonul a fost adus din strainatate nu il mai poti folosi pe vreo retea din Romania.
In maxim 3 luni va aparea si iphone 5s, primele 2 luni va costa in jur de 3500 lei si nu vei gasi pe nimeni sa vanda sub pretul asta, dupa 3 luni va lua locul lui iphone 5 ca pret care ti l-am zis, 5-ul va ajunge la pretul 4s-ului si asa mai departe.

| amelicika a răspuns:

Dar te-as sugera sa-ti iei iphone 4s

| amelicika a răspuns:

Desigur iphone 1 este cel mai ieftin.

| amelicika a răspuns:

De aste bune de la 500-750 euro

| Raiku a răspuns:

Salut Teodora uite ce am gasit eu :

IPHONE 3GS - 700 RON
IPHONE 4S - 1.870, 00 RON
IPHONE 5 32GB - 2.999, 00 RON

IPHONE 1 si 2 nu am gasit.
Toate informatiile sunt de pe Okazii

Toate cele bune!
Raiku