| alalal a întrebat:

Am si eu o nelamurire! De ce un telefon cu procesor Dula-core poate bate un telefon cu un procesor Quad-core? Ce conteza cel mai mult la un telefon ca sa fie mai performant, nu procesorul?

Este vorba de xperia TX si xperia M2, care in benchamrk cu xperia tx Dual-core am realizat un scor de 20054 si cu M2 Quad-core 17348!

Xperia tx vs xperia M2 full specs:

http://www.phonearena.com/....../7482,8455

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru inceput nu conteaza doar proceosrul.
2. la fel ca si pe pc, sunt procesoare din generatii diferite cu performante diferite. Degeaba ai multe nuclee si slabe.
In cazul asta, tx-ul e mai performant, deoarece are un procesor mult mai performant. Insa m2-ul are un cpu care consuma mai putin, si procesorul de la m2 este mai ieftin.

| hp8510p a răspuns:

Pentru ca cel dual core are o frecventa mai mare.1.5 ghz dual core vs. 1.2 ghz quad core...ar trebui sa-l bata sau sa fie cel putin egale.Si un telefon performant nu inseamna doar procesorulwinking