| CristiMessi a întrebat:

Am un Nokia Asha 311 la care i-am uitat codul de securitate...Cum il pot recupera? Codul original era 12345 dar l-am schimbat si l-am uitat...

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu-l poţi deschide fără a introduce codul de siguranţă, cel mai probabil, NU te va "lăsa" nici să "apelezi" un cod de resetare :(

Totuşi, poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu una dintre metodele explicate la linkul :
http://www.hardreset.info/devices/nokia/nokia-asha-311/

http://www.hard-reset.org/......ter-reset/

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă NU reuşeşti să rezolvi problema, atunci trebuie să mergi cu telefonul la un Service.

Toate cele bune.

| Max_David_1994 a răspuns:

Decat prin resetare.
E mai bine cu coduri.
Uite asa:
(Atentie! Trebuie sa apelezi codurile. Noi nu ne vom asuma nici un risc)

*#7328748263373738# – resetare cod
de securitate
*#7780# – revenire la setarile din
fabrica

FUNDA?

| Max_David_1994 a răspuns:

A da. Uite încă un cod:

*#7370925538# – se foloseste cand
uiti codul pentru aplicatia wallet al
telefoanelor Nokia Symbian. Ti se va
cere codul de securitate (implicit este
12345).

| alex13king a răspuns:

Telefonul e putin cam "vechi" pentru recuperare prin cont google, deci du-te la un GSM sa il decodifice, costa vreo 15 lei, altceva n ai ce facewinking