| krs20kriss a întrebat:

Am un telefon Allview a5 duo https://www.google.ro/......ps?/search iar din greseala mi s-a schimbat codul de la nu stiu ce virusi:(( cum as putea sa-mi recapat codul sau sa il deschid :( va rog ajutati-ma:( multumesc anticipat:x dau funditaaaa:*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te referi la codul de securitate, nu? Pai da, se poate intampla sa se blocheze daca ai instalat o aplicatie necunoscuta. Daca ai facut asa ceva, pe viitor iti recomand sa fii mai precauta in descarcarea aplicatiilor necunoscute. Eu am patit acelasi lucru cu un model de telefon Nokia 5130 XM, am descarcat un joc cu intrusi la pachet si mi s-a schimbat codul de securitate al telefonului, iar atunci cand il deschidem si introducem codul imi zicea ca este incorect. M-am interesat la service Nokia si se putea redeschide telefonul, dar trebuia platit, chiar daca aveam garantie inca un an si opt luni. Cica astfel de chestii nu sunt incluse in garantie. In cazul meu nu a mai trebuit service deoarece si-a revenit singur dupa cateva ore. Dupa ce l-am pornit i-am dat o resetare generala inclusiv formatare pe cardul de memorie. Cica asa stergi eventualii virusi. Daca pana in momentul de fata telefonul tau nu mai are probleme, iti recomand sa-i faci o resetare generala inclusiv MicroSD-ul. Iar daca tot nu poti introduce codul, iti recomand sa mergi cu el la service. Nu stiu pretul pentru ca problema despre care vorbeam mai sus a fost prin 2009, iar atunci mi-a cerut 25 de lei. In prezent nu stiu cat costa. Oricum, pretul difera si de unde alegi sa faci service-ul.

| krs20kriss explică (pentru anonim_4396):

Pai aveam un ati-virus KASPERSKY si am incercat sa -l dezinstalez pentru ca nu ma proteja de virusi imi spunea ca sunt 13 virusi in telefon am dat dezinstalare si imi spunea ca este administrator am bifat casuta pentru dezactivare si mi-a scris undeva UNLOCK am dat acolo si apoi mi s-a blocat si cand am incercat sa mi bag codul pin de deblocare imi spunea cod pin gresit sad am sa merg maine la service sa mi-l deblocheze