| oo3 a întrebat:

Bună as dori sa va întreb dacă se poate sa trimit poze pe mesaje din telefon prin nr de telefon. FUNDA

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Da. Atunci cand trimiti un mesaj text (doar cu scris) se numeste SMS. Atunci cand trimiti poze, mesajul trimis se numeste MMS.
Cum trimiti? Pornesti datele mobile si trimiti poza prin mesaj (ca si cum ai scrie un SMS). In functie de furnizorul tau de telefonie, vei plati diferite tarife pentru MMS-uri, insa, de obicei sunt mult mai scumpe decat un SMS.

Persoana careia ii trimiti pozele trebuie sa isi activeze datele mobile pentru a primi poza, altfel nu vor vedea decat ca le-ai trimis o poza, dar nu vor vedea poza in sine.

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Iti dai cu stangu'-n dreptu'!

Zici ca trebuie creat un profil APN, dar ca nu trebuie date mobile, cu toate ca APN inseamna "Access Point Name", adica setarile necesari conectarii mobilului la Internet.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nume_punct_de_acces

| KanameKuran a răspuns:

SMS = short message service (serviciul mesajelor scurte)
MMS = multimedia messaging service (serviciul mesajelor multimedia)
SMS, fiind un mesaj scurt, limitat la doar 160 de caractere, poate fi folosit pe retelele de telefonie mobila.
MMS, fiid formate din mesaje cu volum nelimitat, trebuiesc a fi trimise prin intermediul internetului, de unde si nevoia de date mobile.