| anonim_4396 a întrebat:

ce parere aveti despre overclock la nivelul smartphone-urilor?
Daca ati avea sansa, ati face overclock?
Pe scurt vreau sa duc procesorul krait de 1 ghz dual core la 1.2 sau 1.5, pareri? cum se va comporta telefonul, posibilitatea de a se strica la nivel de software? cat despre hardware?

5 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Clar exista posibilitatea de a se strica la nivel hardware, la nivel software nu are nimic.
Deci, cred ca realizezi ca atunci cand faci overclock, practic scurtezi viata Cpu'ului. Inteleg perfect sa faci overclock la PC( totusi depinde ), la GPU si CPU. Din fabrica sunt limitate cu un motiv!
Daca stii exact cum se face, cum se procedeaza, baga-te, dar e treaba ta dupa, daca nu esti sigur si ai indoieli, lasa-l asa mai bine.
Care e motivul pentru care vrei sa faci overclock? La telefon? daca era la PC, intelegeam.
De la 1 la 1, 5? Nu cred ca e posibil. Adica inca 0.5 putere? Din fabrica e limitat, dar nu asa de mult.
Castigi inca 20%, hai 30% din capacitatea cpu'ului, dar mai mult nu ai cum.

| Lexar a răspuns (pentru N0xEterniS):

Exact! Nu prea ai de ce sa faci overclock la telefon!

| RB26DETT a răspuns (pentru N0xEterniS):

Am un xperia M, cand rula 4.1 mergea san andreas la perfectie la medium dar acum cand ruleaza 4.3 sacadeaza destul de frecvent daca este la mediu, trebuie sa fie pe low ca sa ruleze fara nici o problema, cam asta ar fi problema, altceva, antutu, asta este, am un scor destul de mic, maximul este de 13500 pe cand xperia L cu exact acelasi hardware are aproape 15000. Cateodata are momente cand merge mai greu, in unele aplicatii foarte mari mai agata dar foarte rar, as vrea sa-l fac sa nu aiba nici o problema in nici o aplicatie, pentru un ecran cu rezolutie 480p 1.5 ghz dual core ar fi super! mai ales ca este procesor de buna calitate pe chipset de buna calitate, qualcomm snapdragon s4 si procesor krait big grin am vazut pe youtube xperia m cu procesor overclock-at la 1.5 ghz tongue

| hp8510p a răspuns:

Daca as avea nevoie as face overclock.Dar sa nu cresc prea mult frecventa.Nu incerca sa il duci la 1.5, du-l usor de la 1ghz la 1.2 apoi 1.4 si vezi cum se comporta telefonul... daca se incinge

| vioreltt a răspuns:

Acum depinde ce telefon ai. Daca ai ceva entry-level mai bine nu face, ca risti sa iti ia foc in mana, asta am patit-o cu un e-boda! Dar daca ai ceva high-end, poti face. in cel mai rau gaz ti-se va incalti foarte tare telefonul, sau va rula foarte greu intr-un moment dat.
Iti multumesc! happy