| trasten a întrebat:

ce scop au setarile automate la net la Orange? Trebuie sa le instalez neaparat, as vrea niste informatii...

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Setarile pentru internet pe telefon pot fi configurate manual (de utilizator) sau automat, de catre operatorul de telefonie mobila. Aceste setari automate iti simplifica munca pe care trebuie sa o faci tu pentru a folosi internetul prin telefonia mobila. Daca introduci numarul de telefon si modelul dispozitivului pe site-ul operatorului (sau suni la un anumit numar, dupa caz), primesti automat setarile compatibile cu telefonul tau si poti naviga imediat pe internet, folosind traficul retelei mobile. Daca nu doresti setarile automate, trebuie sa introduci manual, in telefon, toate informatiile furnizate de operator, fapt ce poate duce uneori la imposibilitatea de a te conecta la internet, daca datele cerute nu sunt tastate corect si salvate ca la carte.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Setările respective ( automate sau manuale ) îţi sunt NECESARE pentru a putea accesa netul pe conexiunea de date!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La Orange poţi încerca să faci setările "automat" la linkul :
http://www.orange.ro/setari-telefoane/

Dacă NU reuşeşti, atunci să faci setările "manuale", aşa cum sunt EXPLICATE la linkul oficial :
http://www.orange.ro/......n/iq/43062

http://www.orange.ro/......iq/236442.

| Anonimuserr a răspuns:

Adică? Cum setări automate. Dă mai mnlte detalii.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut haiardealu,

Setari automate sau manuale de internet sunt necesare pentru accesul pe paginile de internet si asigura calea de acces pentru conexiunea la internet.

Cu prietenie,
Orange Helper

| Divy a răspuns:

Sunt setări specifice fiecărui tip de telefon și disponibile/setate pentru o perioadă temporară fără ele există posibilitatea nefuncționării serviciului de internet