| Jessicarus a întrebat:

Bună!
Dacă bateria telefonului meu s-a stricat (s-a umflat), pot, în vreun fel, să recuperez pozele salvate în memoria telefonului, memo-uri, etc?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce mai este posibil (chiar conectat pe incarcator) trebuie sa-ti copiezi materialele dorite pe card de memorie.
Inainte de deconectarea bateriei trebuie sa opresti telefonul din butonul de pornire-oprire, cand datele din memorie (inclusiv listele de apeluri) se salveaza, fiind accesibile dupa re-pornirea telefonului cu noua baterie. Intervalul cand telefonul ramane fara baterie trebuie sa fie cat mai scurt, sa nu fie mai mult de cateva zeci de minute, fiindca se risca pierderea din memorie.

| PainTech a răspuns:

Pozele nu sunt stocate in baterie, deci pozele sunt ok.
( am avut un telefon care mergea si fara baterie atat timp cat era conectat la usb. Merita incercat pentru transferul pozelor pe PC pana iti cumperi alta baterie )

Deasemenea este recomandata stocarea pozelor si informatiiilor importante in Cloud pentru evitarea situatiilor neprevazute ( Daca ai cont google, ai suficient spatiu gratis ).

| TheRealFantasy a răspuns:

Da, daca telefonul e inca intact in afara de baterie atunci e simplu, schimba doar bateria si acceseaza telefonul din nou. Fisierele sunt salvate in memoria rom a telefonului nu in baterie oricum. laughing
Eu tin mereu pozele si fisierele si pe telefon si pe laptop ca sa stiu ca nu le pierd, pe langa back-up-uri.

| Jessicarus explică (pentru TheRealFantasy):

Știu și eu asta. Ideea este că am căutat baterie pentru telefon și nu am găsit. Myria Quad crying

| dannyel86 a răspuns (pentru Jessicarus):

Intreaba producatorul. El va sti sa te indrume.
http://myria.ro/ro/content/15/contacteaza-ne

| Jessicarus explică (pentru dannyel86):

Le-am trimis mesaj înainte și nu mi-au răspuns nici până acum.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Jessicarus):

Atunci intreaba la un magazin sau service/centru specializat in apropierea ta, de preferat cat mai mare daca au o baterie pentru modelul asta, sau daca e ceva similar cu aceleasi specificatii.
Ca idee, poti lua o baterie facuta pentru alt model, daca are aceeasi tehnologie (Li-Ion), aceeasi capacitate maxima si aceleasi valori la input (tensiune, curent) atunci nu conteaza ca nu scrie ca e pentru modelul tau, va fi ok trust me. Faceam asta mereu cu telefoanele vechi cu taste si mergeau perfect.

Ai putea incerca ideea lui Andrei cu cablul USB conectat la un PC, stiu ca aveam un telefon acum ceva timp tot asa cu baterie Li-Ion mica si cand il tineam inchis dar conectat la calculator prin cablul USB ramanea pornit, chiar si fara bateria pusa in el.;))
Daca ai un PC si faci asta si tot nu se aprinde atunci incearca aplicatia asta (pentru PC - Windows):

https://www.forecovery.com/samsung/recover-files-from-dead-samsung.html

E o aplicatie de recovery, nu ai nevoie decat de un pc decent si un cablu de date si evident ceva timp liber :)) fiindca dureaza. Nu conteaza ca scrie ca e pentru Samsung, din nou, e doar un nume, am testat-o si eu si merge, am un Huawei Honor 8, nu are relevanta marca/modelul cat timp e in baza de date a aplicatiei.
Daca nu merge aia incearca si asta:

https://www.easeus.com/......phone.html

| AwGenetix a răspuns:

Daca vrei doar sa salvezi datele, singura problema e bateria, de ce nu folosesti incarcatorul ca sa-l ti aprins. In fine, poti merge la primul punct de reparatii GSM si roaga-i sa-ti alimenteze telefonul direct din sursa de laborator, pe 3.7V. Si o sa-ti salvezi datele, apoi nu uita sa arunci telefonul la un centru de recoltare.

| MynameisRoxana18 a răspuns:

Da,inlocuieste.o