| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

deci tocmai mi-am cumparat o husa stil carte. Si de cand o am mi se tot activează NFC-ul singur. Se activeaza si se dezactiveaza singur. Fara sa ii fac ceva. De ce? Ce pot face? Precizez ca am Samsung Galaxy A7 2016. Funda!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur husa nu este originală din cauza asta face.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am mai avut o husa doar spate din silicon. Si nu facea asa. Si nu pot face nimic in privinta asta nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Altă husă originală

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a nu fi sensibil la apropierea unor obiecte sau a corpului, touch-ul trebuie sa fie ecranat.
La husele bune se foloseste o placa de otel incorporat in coperta care acopera ecranul, iar inchiderea se face magnetic.

Daca husa ta nu se "prinde" de un magnet pe care-i apropii, atunci nu are asemenea placa incorporata.
Ori desfaci si introduci tu o placa de otel, ori iti cumperi o husa cu placa de protectie incorporata, care rezolva problema.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Bula):

Are un mic magnet doar pe partea din fata pe margine in mijloc. Atat. Pe spate nu are

| Bula a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Intrebarea este: intreaga placa este din otel?
Magnetul se prinde pe intreaga placa sau doar la clapeta?
Daca doar sub clapeta de inchidere, atunci restul touch-senzorului nu este ecranat, deci simte orice apropiere.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Bula):

Doar la clapeta

| Bula a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

In acest caz, daca coperta deasupra ecranului este dublu, desfaci cusatura intr-o parte.
Dintr-o cutie de conserva din tabla mai groasa de fier (se incearca cu magnet, daca-l "prinde") tai o bucata atat de mare "catincape" in husa, adica de circa marimea ecranului. Indrepti tabla cu un ciocan de cauciuc sau de lemn, sau doar cu coada ciocanului, cu lovituri usoare. Cand s-a indreptat, introduci intre cele doua foi ale copertei si o cosi inapoi.
Daca totul este facut bine, inchizatoarea trebuie sa "tina" coperta inchisa cu magnetul din clapeta, iar problema cu "comenzile false" sa fie rezolvata. happy

| PuținConteazăNumele a răspuns (pentru Bula):

Cine sta sa taie din conserve?laughing

| Bula a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Cine nu vrea sa arunce bani degeaba pe inca o husa de rahat tongue

| PuținConteazăNumele a răspuns (pentru Bula):

Mnuj ce sa zic cu conservalaughing

| Bula a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

E muuuult mai buna solutie decat prezvativul actual - si e si functional!winking