| july00 a întrebat:

Buna,dețin un Samsung s 20 +. De abia reusesc sa obtin un screen on de 4 ore. Bateria se descarca foarte repede. Ar trebui sa il vada un service sau e normal sa fie asa? Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cu siguranta nu tine 2 zile, insa 4 ore e totusi cam putin.
Ai setat rezolutia mai mica?
Standard ma gandesc ca vine setata pe 1440 x 3200

Deasemenea, daca e setat pe 120 Hz ecranul, nu te mira ca tine doar atat.
Pune-l constant pe 60, ca aproape sigur nu ai nevoie de 120.

Eu mi-am luat un Xiaomi Redmi 9T cu baterie de 6000 mAh drept telefon secundar,
ma tine 2 zile si jumatate bateria, la folosire moderata.
(dar am dezactivat multe chestii inutile prin Settings, si am sters cu ajutorul unui programel zecile de aplicatii inutile cu care a venit din fabrica).

| july00 explică (pentru NLS):

Rezoluția era pe 2400 x 1080, am pus-o pe 1600 x 720. Iar ecranul a fost tot timpul setat pe 60 hz. toate aplicatiile nefolositoare oprite, fara notificari, fara vibratii, din ce am vazut vibratiile consuma destula baterie. O sa incerc sa il las asa, dar nu cred ca s-ar schimba ceva. Cel mai sigur o plimbare pana in service probabil ca ar ajuta. Mulțumesc!

| NLS a răspuns (pentru july00):

La orice telefon smart de pana acum pe care l-am vazut, ECRANUL (in functie de luminozitatea setata, dar chiar si pe o valoare mai mica) este principalul consumator.

Urmat de sistemul Android in sine, si/sau de Facebook sau Youtube,, daca sunt folosite.

Asa a tinut de cand il ai?
Pentru ca o explicatie ar putea fi un update problematic.
Sau un virus/un miner.

| july00 explică (pentru NLS):

Da. De la prima incarcare mi-am dat seama ca nu e intocmai in regula. Oare in service s-ar rezolva problema bateriei sau incerc degeaba? Multumesc mult pentru raspunsuri!

| NLS a răspuns (pentru july00):

Se rezolva cu siguranta, insa nu recomand un service de la orice parter de bloc.

Daca cumva esti din Cluj, sau apropiere, eu aici am schimbat bateria unui Xperia Z3.

https://phonefix.ro/reparatii-telefoane/

Altfel, gasesti cu siguranta un service decent in orice oras mare sau mediu.

PS> din cate stiu, rezistenta IPxx la apa (scufundare sau jet) si praf nu se mai poate garanta, dupa desfacerea telefonului.

Dar nu cred ca il vor desface pana nu vor masura capacitatea de incarcare a bateriei.

| Ineys a răspuns:

Pai daca tu ai si Bluetooth pornit si Date Mobile si Wi-fi si Locatie si toate alea de unde sa te tina 4 ore? Invata sa-l optimizezi. Ce nu-ti trebuie opresti.

| july00 explică (pentru Ineys):

Well,toate sunt oprite, internetul il dezactivez constant cand nu il folosesc ca sa ajung la performantele acestea, asa a fost de cand l-am cumparat, nici o resetare, nimic.

| Ineys a răspuns (pentru july00):

Atunci are ceva probleme. 4 ore e prea putin daca zici ca nu ai 15 chestii pornite simultan. Du-te pe Reddit, cauta subreddit-ul pentru S20+ si intreaba acolo de baterie. Acolo sunt persoane care chiar au telefonul.

Răspuns utilizator avertizat
| VANTE a răspuns:

Cel mai probabil e o eroare de software asta daca l-ai resetat de prea multe ori sau bateria nu mai face faţă activităților tale zilnice asta daca esti genul de persoana care adoră să petreacă timp in online cu orele
si eu am avut aceiași problemă ca a ta in urma cu cativa ani cu un Samsung grand neo plus
Cu 50 de lei am rezolvat problema in jumate de orabig grin.
dar cu telefoanele performante e mai greu mai ales daca sunt din acelea care nu se desfac
Totusi o vizita la un service n-ar strica. Baftă Multă!