| NunuNini a întrebat:

Buna dimineata.
Am nevoie de ajutorul cunoscatorilor.
Vreau sa pun o parola pe telefon care sa restrictioneze accesul altora la internetul furnizat de cartela mea. Daca m-am exprimat neprofesionist, scuze! Dar am vrut sa fie clar.
Pe net am gasit blocare ecran, blocare aplicatii, etc, dar nu si pentru internet. Cum fac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Trebuie vazut ce aplicatie sau site deschis in browser trimite notificari false si blocata aplicatia respectiva sau dezinstalata si la fel sunt site-uri care pacalesc utilizatorul sa activeze notificarile pentru acel site. La fel, trebuie blocate din browser notificarile site-urilor respective.

| NunuNini explică (pentru halogen001):

Multumesc.

| halogen001 a răspuns (pentru NunuNini):

Cu placere!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai hotspotul are deja parola.

| NunuNini explică (pentru suntserios):

Unde? Sau cum?

| suntserios a răspuns (pentru NunuNini):

In setarile lui cand il pornesti.
Sunt totuși sigur ca nu la hotspot te referi insa...

| NunuNini explică (pentru suntserios):

Sincer, nu stiu "la ce ma refer".
Vreau sa restrictionez accesul la internet. A celor din jur, nu mie.

| suntserios a răspuns (pentru NunuNini):

Cei din jur au acces la internetul tau doar printr-un hotspot pe cate il activezi tu si carora le dai parola. Daca nu ai făcut asta nu are nimeni acces la netul tau de pe mobil.

| NunuNini explică (pentru suntserios):

Nu am facut asta. Nu e activat hotspotul.

| Ka0ru a răspuns:

Pai daca nu faci hotspot nu-l poate folosi nimeni.

| NunuNini explică (pentru Ka0ru):

Nu fac.
Dar sm primit notificari de "activitate suspecta" pe site-uri de care nici nu stiam.
Si nici nu prea folosesc telefonul pentru net. Mi-e incomod. Folosesc PC-ul.

| mihai69 a răspuns (pentru NunuNini):

Acele mail-uri sunt de fapt "scam-uri": te sperie ca să te determine să accesezi un link de unde (chipurile) o să descarci un program care te va proteja de... Blablabla. De fapt, dacă accesezi link-ul, abia atunci te infectezi de virușii lor.
Așadar, stai liniștită; nu e de fapt nimic, doar tentative de phishing și spam.
Nu îți 'fură' nimeni internetul mobil.

| halogen001 a răspuns (pentru NunuNini):

Cand nu se foloseste netul de pe cartela sim, se oreste de tot netul furnizat de cartela sim si se lasa doar netul obtinut prin wifi. Netul furnizat de cartela e sub numele de "Mobile data", "date mobile" si poate fi oprit daca nu se foloseste.
Daca apare activitate suspecta, atunci e posibil ca unele aplicatii instalate in telefon sa acceseze internetul.
Notificari de activitate suspecta pot sa apara si de la aplicatii inutile care dau mesaje false ca sa atraga utilizatorul sa acceseze alte site-uri sau sa instaleze si alte aplicatii inutile.

| NunuNini explică (pentru mihai69):

Ma feresc sa descarc tot ce mi se ofera. Merci.