| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Doresc sa resetez telefonul si nu am idee unde sa imi salvez pozele, numerele de telefon si muzica pentru a nu se sterge.

Unde trebuie sa le salvez?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Pozele, muzica și alte fișiere mari este bine sa le salvezi pe PC conectând telefonul la acesta prin cablul de date (alimentare).
Ai nevoie ca după aceea să conectezi telefonul mobil la internet wireless.
După aceea mergi in Setări și cauți "Sincronizare și resetare." Acolo, prin backup se vor salva numerele de telefon in adresa ta de email de la Google pe care ai introdus-o in telefon. (Tu trebuie să îți știi adresa de email și parola ei.)
După ce ai făcut backup telefonul se va reseta.
Și după ce va termina de efectuat resetarea, el va căuta să se conecteze la adresa de email și să descarce in telefon in mod automat (după ce ai introdus adresa de email și parola in telefon așa cum cere telefonul) numerele de telefon și alte date salvate.

Este bine sa salvezi pe PC fisierele mari (poze, muzică, etc), deoarece ori va dura mult salvarea lor pe internet in contul oferit de Google, ori fiind prea multe acestea nu vor avea loc în spațiul oferit de Google.
Dacă ai card de memorie este bine sa te asiguri că acestea sunt pe card. Apoi scoți cardul și resetezi telefonul fără card in el. După resetare introduci cardul in telefon și în felul acesta ai salvat pozele.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Cloude. Daca ai o adresa de Gmail (daca nu ai iti faci) si automat primesti 15 Gb in Google Drive. In browser, sus in stanga ai iconul numit "Home" (arata ca o casa). Apesi pe el si in dreapta apar 9 puncte asezate ca un patrat. Acolo se afla "Drive" zis si "Google Drive". Daca-ti faci conturi si pe alte pagini mai castigi cate ceva: Microsoft (Microsoft One Drive), Dropbox, Box, Canon (Irista), etc. In felul asta am peste 130 Gb gratuit si 50 Gb de la DIGI pentru care platesc lunar 5 lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Am uitat sa-ti spun ca numerele de telefon le salvezi facandu-ti un cont in softul Keep Contacts: http://bit.ly/2JkNfPn
Dupa ce ai facut contul incarci aplicatia pe telefon, se face sincronizarea si apoi poti sa stergi telefonul.

Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce nu stii cum se conduce un elicopter, nu incerca sa-l pornesti.
La fel, daca nu stii cum se salveaza, atunci nu-ti reseta telefonul pana ce n-ai facut copii de siguranta si nu te-ai asigurat ca salvarile sunt bune si complete!

Numerele de telefon le salvezi pe cartela SIM, iar pozele, muzica si filmele etc. le salvezi pe cartela de memorie.
Cand ai terminat salvarile, scoti toate cartelele (sim, memorie) din telefon, dupa care il poti reseta.
Dupa re-pornirea curata va trebui sa refaci toate conexiunile de internet (date, wi-fi) si setarile necesare functionarii, sa instalezi aplicatiile necesare etc.

Răspuns utilizator avertizat