| Andra102 a întrebat:

mi-am luat un card de 16 G si nu merge! L-am pus si am vrut sa -mi descarc un joc si imi spune ca nu am destula memorie pe dispozitiv. Eu am telefonul Orange reyo si are memorie 4G de acea mi-am luat card. Nu am intrebat la Orange pentru nu am apucat. Eu cred ca trebuie setat ceva dar nu stiu ce?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cardul tău NU are nici o problemă happy

Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă sad

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

La acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului.

Eventual, să-ţi cumperi un card extern cât mai mare/compatibil ( preferabil de 32 Gb ) şi să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.

| RaduTN a răspuns:

Da, intra in Settings\Storage si bifezi Card SD!

| Andra102 explică (pentru RaduTN):

Asta am facut si nu merge

| Andra102 explică (pentru RaduTN):

Am facut asta si nu merge

| RaduTN a răspuns (pentru Andra102):

Da-i Reset Factory si de la inceput pui sa se instaleze direct pe Card SD.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Pe cardul SD se pot memora poze, continut video, foldere. Instalarea jocurilor se poate face doar in memoria telefonului.

Unele aplicatii, in schimb, iti ofera posibilitatea sa le muti ulterior instalarii pe memoria externa. Pentru a face acest lucru, intra in Setari > Aplicatii > Gestionare aplicatii. De aici selecteaza o aplicatie si apasa pe "Muta pe cardul SD".

Cu prietenie,
Orange Helper

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea de 16 giga trebuie formatate in NTFS. Bagi stickul in USB, dai click dreapta pe stick si apoi Format. Acolo alegi NTFS si formatezi.

| Admunssen a răspuns:

Trebuie tinut minte odata pentru totdeauna! Cardurile de memorie si Stick-urile sunt formatate FAT32. Acest tip de formatare nu recunoaste fisiere mai mari de 4 GB. Click dreapta pe Stick-ul tau, Format si alege NTFS. Aceasta optiune este doar in Win7. In XP nu poti alege. Se poate si in XP dar e multa polologhie, te va ajuta un prieten care are Win 7. OK?