| clarraxdxs a întrebat:

Buna. Recent (mai exact acum aproximativ o luna) am cumparat un iPhone 12, vechiul meu telefon fiind un iPhone 7. Nu am stiut ca 12 necesita un adaptor de tip c asa ca am plecat din magazin fara a-mi cumpara unul. A doua zi m-am dus sa intreb (fiindca ramasesem fara baterie) de un adaptor original Apple de tip c minim 20 W si nu aveau, in schimb mi-au dat alt adaptor cu aceeasi putere. Problema mea e ca bateria ma tine 1 zi si dureaza 2 ore sa se incarce de la 20% la 100%. E normal sau ar trebui sa mai caut incarcator original? A, am uitat sa mentionez ca, doar cablul e orginal, adaptorul nu.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai tine bateria telefonului aia trebuie schimbata cu una nouă originală, mergi cu telefonul la servis reparatii si intreaba i cit costă o baterie nouă.

| dinaprilie a răspuns:

Buna, de preferinta este sa iti cumperi un adaptor original. Vei mai prelungi viata bateriei. Este normal sa te tina 1 zi bateria si sa se incarce destul de repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cablul e original de la care? Nu toate cablurile sunt la fel. Iti trebuie un charger 20w sau 30w si un cablu care sa suporte cel putin atat. Ia original, comanda de pe net, e posibil sa nu mearga cum trebuie. Mi s-a intamplat la Samsung si la oneplus, incetinesc adaptoarele care nu sunt originale, habar nu am cum ca e acelasi curent