| skiliman a întrebat:

Buna seara
Am vorbit cu un prieten, sa cumpar de la dansul o tableta de internet[noua] la un pret convenabil.
Tableta se numeste :

"Solo mobiles"=acest prieten mi-a zis ca este o tableta "android"
Rugamintea mea cea mare este sa-mi explice va rog cineva ce inseamna "android"[tableta android].
Eu banuiesc cam ce inseamna [50 la suta]=telefonul meu merge la internet 'liber si nelimitat' daca incarc cartela sim; dar aceasta tableta nu are sim[deci cum adica e android?]
Functoneaza ca un telefon[dar fara cartela]?
Sau trebuie sa ma abonez la o firma de internet?

Multumesc.

2 răspunsuri:
| Damira95 a răspuns:

Buna!

Android este un sistem de operare, iar din ce imi dau seama nu ai un telefon smart ca sa iti dai seama ce inseamna asta. Asadar nu inseamna 50 % telefonul tau.

Tableta va functiona prin conexiune la internet wireless (fara fire, cablu). Te abonezi la o firma de internet, cumperi un router wireless (care emite internet la o anumita distanta in functie dispozitiv) iar conectarea la internet se face automat.

Clicknet (Romtelecom) ofera uneori router wireless gratiut (in custodie), in functie de tipul de contract ales.

| Damira95 a răspuns:

Nu functioneaza ca un telefon, nu vei putea efectua apeluri catre retelele mari de telefonie (Orange, cosmote, Vodafone).
In schimb, poti comunica cu ceilalti prin diferite aplicatii (care necesita conectare la internet), de exemplu: Skype, Viber, Whatsapp etc.