| Arna a întrebat:

Sper să mă poată ajuta cineva. Am un iPhone X, de acum doi ani, din 2018 și are niște probleme pe care nu îmi dau seama cum le-aș putea rezolva sau de ce se întâmplă. La un moment dat, telefonul mi-a afișat notificarea specifică lipsei de memorie pentru stocare, deși dacă intru în setări scrie clar că memoria liberă este în proporție de mai mult de 3 sferturi din capacitatea telefonului. (Telefonul are 64 GB). De ceva timp, îmi arată același mesaj, stocare plină, în condițiile în care eu am șters aproape tot din el. Adică, pe un telefon de 64 GB am, în momentul de față, 134 de poze și nicio aplicație și îmi afișează permanent mesajul de stocare plină. Ce aș putea să fac? Este un telefon mult prea nou, are doar doi ani de la achiziționare și e deja frustrantă această situație deoarece mă confrunt cu ea de ceva timp, în speranța că își va reveni, dar n-am avut până acum bucuria aceasta. Menționez că telefonul a fost cumpărat în 2018 nou, deci nu la mâna a doua, sigilat, dintr-un lanț mare de magazine cu electronice și electrocasnice, sigilat, etc. Sper să primesc rapid puțin ajutor, deoarece sunt în vacanță și am nevoie de telefon pentru fotografii. happy Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

N-am avut niciodată iPhone. Dar uite ce aș face eu: salvează totul în iCloud (ai nevoie poate de câțiva GB de internet) și apoi resetezi aparatul.

| Arna explică (pentru anonimg):

Din păcate, nu mai am spațiu în iCloud. Am avut trei iPhone-uri până acum, sunt clientul lor din 2011, și am stocat multe lucruri pe el și nu mai am memorie. Însă am încercat să fac ceva similar, pentru că și eu îmi doream să dau restart - am salvat toate pozele din telefon pe laptop, prin USB, însă la videoclipuri nu pot face chestia asta, se oprește din încărcare și îmi arată device unreachable. Iar aplicații de stocare precum Google Drive nu mă lasă să descarc din cauza mesajului cu "stocare plină", deși eu nu mai am nicio aplicație și doar cele 134 de fișiere din galerie?

| anonimg a răspuns (pentru Arna):

Iti cumperi un ssd/hdd, si iti golesti contul de iCloud pe el.
La fel faci si cu memoria din telefon: o golesti pe un dispozitiv de stocare: ssd/hdd.

| Arna explică (pentru anonimg):

Am deja hdd, am pus toate pozele de pe telefon pe el. Problema este că nu îmi transferă videoclipurile pe hdd, nu știu de ce. Pozele le-a transferat pe toate.

| anonimg a răspuns (pentru Arna):

Atunci, dupa ce ai golit iCloud, incarci videoclipurile in iCloud si apoi poate merge de acolo in hdd.

| mastadont a răspuns:

Ce versiune de IOS ai pe el? Știu că era un bug prin IOS 12 care făcea ca sistemul să creadă că e plină memoria tot timpul. Fă update la ultima versiune de soft și se rezolvă.

| Arna explică (pentru mastadont):

Da, într-adevăr am versiunea iOS 12.1.4, dacă nu mă înșel, deoarece nu am mai putut da update la software din cauza mesajului cu "memorie plină". Momentan merge să fac poze, nu știu cum, are momente câteodată când merge, deși în 90% din timp în ultimele luni mi-a arătat același mesaj, fără să pot face poze sau să descarc aplicații. Nu am nicio aplicație în momentul acesta și doar cele 134 de fișiere menționate, din galerie, plus câteva făcute azi. Sper să meargă măcar să fac poze cât sunt plecată și să nu fiu nevoită să folosesc alt device. Nu pot să-mi explic de ce câteodată merge, dar de cele mai multe ori îmi afișează "stocare plină". Mulțumesc pentru răspuns!

| StefanIntrebare a răspuns:

Sunt destul de sigur ca te referi la mesajul care iti zice ca nu mai ai memorie in iCloud. Daca nu ai abonament la iCloud o sa iti apara de multe ori mesajul ca e plin si nu mai ai memorie. Pozele se stocheaza automat in iCloud pana nu mai ai spatiu in el si abia dupa se stocheaza in memoria telefonului. E o tactica sa te faca sa iti iei abonament. Eu ignor mesajul pentru ca nu vreau sa imi stochez datele in cloud si sa pentru ca nu vreau sa platesc abonament.

| Arna explică (pentru StefanIntrebare):

Nu, nu, nu e vorba de mesajul referitor la iCloud. Am avut trei iPhone-uri până acum, știu despre ce e vorba, însă la mine este vorba de memoria telefonului, deoarece intru în cameră și nu mă lasă să fac poze pe motivul "stocare plină". În marea majoritate a momentelor îmi arată mesajul asta, dar câteodată are momente când merge, cum ar fi azi, când am reușit să fac poze. Dar în 90% din timp îmi arată stocare plină, atât pe cameră, cât și pe AppStore dacă vreau să descarc o aplicație.