| anonim_4396 a întrebat:

Heei!
Am un telefon Samsung Galaxy A8+ 2018 si astazi cand vorbeam pe WhatsApp telefonul a iesit din aplicatie, s-a blocat si toate aplicatiile din meniu au disparut. La accesarea notificarilor telefonul nu prelua comanda dar notificarea disparea. La scurt timp dupa ecranul s-a facut negru si nu mai porneste (in acelasi timp telefonul suna, vibreaza si la orice apasare pe butoanele laterale la sunet sau la primirea notoficarilor se aude... nimic neobisnuit).
Telefonul fusese incarcat cu o zi in urma si bateria era in jur de 60%, pana acum neavand probleme cu ea sau cu incarcarea (folosesc cablul si incarcatorul venit cu telefonul).
Garantia acestuia expira peste cateva saptamani dar dureaza pana ajunge la service, este diagnosticat si reparat... daca aleg aceasta metoda sa il trimit/duc dureaza mult si nici nu sunt 100% sigur ca este o problema ce tine de garantie si posibil ca pretul sa fie mult mai mare. Ce ar putea avea?
Am cautat la service-ul din oras pe pagina de Facebook ce telefoane au si gasisem un iph x bunicel si la pret rezonabil dar deocamdata nu as vrea sa aruc cu banii pe un telefon nou... in cazul in care reparatia ar costa 400-500 de lei (sa zicem) atunci as lua imediat alt telefon, dar pana atunci as vrea sa il fac pe acesta pentru ca mergea ca nou

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trimite-l la reparat in garantie. Este ceva la soft. Sau te-ai plictisit de el?

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru darrio2007):

As vrea altul laughing)
dar nu i-am facut nimic celui de acum

| sierra1 a răspuns:

Trimite-l sau du-l, e in garanție!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dul la garantie si reparatia va fi gratis daca defectiunea nu este din cauza ta ci a apărut brusc, cu cît stai asa garantia dispare si te va costa reparatia daca telefonul a iesit din garantie.Ce ar putea avea? Softu, l trebuie resoftat.

| anonimg a răspuns:

Tot ce reprezinta soft reprezinta si instabilitate. Samsung-urile sunt recunoscute cu proleme de software la telefoane.
Tu suna la service mai inainte, si ei iti vor spune daca mai face parte din garantie sau nu (iti vor sune si data cand sa-l trimiti, si timpul cand vor ajunge la ei). Dac telefonul nu ajunge la timp, nu tine de tine si deci nu vei plati reparatia. Dar trebuie sa-i suni.
Iti vor spune si cat va dura reparatia. Si de asemenea si cat va costa daca nu mai este in garantie. N-ar cum sa coste mai mult de 10 d elei reparatia, pentru ca o problema de soft se rezolva resoftand telefonul. Deci nu sunt piese de inlocuit in el ca sa coste cat ai zis tu mai sus. Te va costa transportul pe curier (aprox. 60 de lei dus-intors). Curierul va veni la tine acasa si il va ridica atunci cand il vei programa. Recomand fun curier.

| StalkerSoul a răspuns:

Salut, tine apasat pe Butonul de power+volume down pana se restarteaza, dureaza in jur de 15 secunde, depinde de telefon. Numai bine!

| cristian200313 a răspuns:

Ai incercat sa intri in boot? Daca nici nu merge bootul, inseamna ca nu iti merge telefonul deloc, posibil sa aiba un defect, de exemplu, ai stat prea mult pe a8 2018 si in acelasi timp la incarcator, in fiecare zi, logic ca nu mai merge, am patit asa cu j5 2017, faceam asa mereu timp de 2 ani si hopa s-a stricat, si mi-au spus ca o sa coste 200 lei daca il repar, dar am preferat sa imi cumpar un telefon nou. Nu cred ca ar costa 400-500 lei, daca intrebi un om la service cat costa.
P.S. daca ai garantie pe el, du-l la service cat mai repede.

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru cristian200313):

Nu vad nimic...

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru cristian200313):

Nu pot spune ca il folosesc cand este la incarcat prea des dar nici deloc. totusi au fost momente cand era atat de fierbinte incat nu il puteam tine in mana sau vara il luam pe camp o zi intreaga la temp de peste 40 de grade.

| cristian200313 a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Daca l-ai lasat in soare de 40 grade, depinde cat a stat in functie, evident ca ai probleme cu soft-ul, trebuie resoftat.
O seara buna.