| Crisww a întrebat:

Bună TPU; 3!
S-ar putea ca tati să-mi trimită un telefon, Nokia Lumia mi-a zis și ce nr, dar nu l-am reținut.în fine. Îmi puteți spune care sunt avantajele și dezavantajele la acest telefon? Și ce jocuri merg / ecranul se sparge repede? are memorie? se strică repede windows mobile? mă macină gândul că dacă am să iau vreun virus v-a trebui să îl duc la reparat și nu îmi place să dau banii pe reparații :l.
Aștept păreri/sfaturi/opinii etc.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Buna Cris. am citit ce a scris Roxana. cred ca se grabeste sa dea raspunsuri.
ai zis ca e un lumia.
depinde ce tip de lumia.
deci in functie de gama, poate avea o camera foto performanta sau nu
ca spatiu de stocare in functie de tipul telefonului, variaza de la 4 gb pana la 34, inclusiv in unele modele noi daca nu ma insel, 64 gb.
sistemul operativ e windows phone.
avantajul e mare deoarece primesti actualizarile direct de la fabricant, pe cand cei cu android primesc actualizari de la fabricantul lui android... google.
windows phone e mai stabil decat android, se misca mai bine decat android cu procesor mai mic si ram mai putin. in ultimul timp, telefoanele cu android vin cu tot mai mult ram si procesor mai potent, insa se incalzesc mai tare.
in windows ai un dezavantaj: in store sunt ceva mai putine aplicatii decat au cei din play store pentru robotelul android.
ai un avantaj mare de tot ce se numeste DRIVE, sistemul de navigare. cum hartile folosite de fabricantul TomTom sunt proprietate Nokia, ai acces la ele, inclusiv fara conexiune de date. e unicul telefon ce ofera asta.
in plus, daca e un model de Nokia de la gama scumpa, atunci vei avea o camera foto pe cinste.
sa il folosesti sanatoasa. eu am un Samsung simplu, care se blocheaza de trei-patru ori pe zi.

2 răspunsuri:
| IamPharell a răspuns:

E foarte bun telefon. Are un procesor foarte ok mai ok ca cei de la Samsung. De ce? pentru ca nu se blocheaza, nu astepti sa intre sa tastezi este perfect. eu am avut un Nokia lumia 520 si a fost excelent. Doar ca nu are android si aici e marea problema. Nu gasesti toate jocurile care sunt pe android. Si e cam naspa cand prietenii au android si tu ai windows. parerea mea.

| Vladutzutvi a răspuns:

Buna,virusi pe Windows Phone in prezent inca nu exista, deci stai linistita happy. Eu am un Lumia 520 cu Windows Phone 8.1 Preview, si pot spune sa sunt foarte multumit de el.Jocurile...ca si cum androidul are magazin de jocuri asa are si windows phone, jocurile de pe android nu perg pe WP si nici invers, ecranul...(ce intrebare) daca iti scapa, bineinteles ca se sparge laughing, incearca sa fii mai atenta.Memoria variaza, eu pe 520 am 8 GB din care pot folosi 5 GB si ceva pentru ca aproape 3 GB are sistemul de operare, dar ii poti adauga un card de memorie. In concluzie, sa il stapanesti santaoasa happy