| ParadoX11 a întrebat:

Buna TPU.Am o intrebare pentru voi in legatura cu telefonul meu Acer Liquid Express E320.

Pai ma bate gandul sa il root-ez dar nu stiu ce se poate intampla, ce defectiuni pot aparea, daca merita si poate ati putea sa ma ajutati cu un site unde imi da un tutorial.

Mersi! Dau funda

1 răspuns:
| dov76 a răspuns:

Root ii faci doar daca ai absolut nevoie de asa ceva si stii exact de ce si ce ai de facut.
Cateva lucruri ce trebuiesc stiute :
1. Pierde garantia telefonului;
2. Poate strica telefonul. Deoarece ofera drepturi totale asupra fisierelor de system exista poasibilitatea ca accidental sa fie sterse fisiere importante ale acestuia si implicil punetrea telefonului in imposibilitatea de a functiona correct sau chiar deloc.
3. Instalarea unor aplicatii ce necesita root care pot duce la un consum exagerat, poate descarca bacteria mult mai repede ( depinde de aplicatii );
4. Procesul prin care se face root difera de la telefon la telefon la fel si complexitatea, daca la Samsung se face in 2 minute la HTC dureaza enervant de mult spre exemplu.
5. Banuiesc ca vrei sa il decodezi caz in care te/va anunt ca modelele mai noi nu mai pot fi decodate in acest moment.Cel putin in Vodafone.
6. iti modifica statusul telefonului din official in personalizat si de asemenea si counterul pentru rom custom iar asta implica interventii oarecum riscante pentru resetarea lor. Telefonul poate fi stricat cu aceasta ocazie.
7. Alte problem neprevazute legate de instabilitatea sistemului si altele.
oricum nu recomand asa ceva, am facut, stiu ce inseamna cat de cat, abia am reusit sa imi aduc telefonul in starea initiala ( nu lucrez si nu sunt expert in domeniu, doar tutorial pe forumul xda ) si promit sa nu mai fac asa ceva.