| adibl a întrebat:

Ce inseamna iphone codat icloud? dau funda explicati-mi mai amanuntit!

6 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Uite cam asta este iCloud:
https://www.apple.com/ro/icloud/
Ai un cont la Apple care iti sincronizeaza toate documentele de pe toate produsele pe care le ai de la Apple, in cazul in care ti-ai pierdut sau ti-a fost furat dispozitivul( telefon, tableta etc) intri pe net in contul tau si activezi codarea asta. Cel care va gasi/ avea telefonul trebuie sa stie contul si parola altfel nu poate folosi telefonul. Din cate se stie, nu prea se poate decoda. In plus proprietarul poate activa si functia de localizare a telefonului. Pe scurt, daca ai furat telefonul sau cel de la care l-ai cumparat nu ti l-a deblocat/ comunicat datele de autentificare, nu il poti folosi( teoretic, acum traim in Romania, stiti ca orice se poate, doar romanii sunt printre cei mai tari spargatori de coduri).
Nu stiu decat ca tu singur/a n-ai sanse sa-l decodezi( mai ales ca intrebi aici, sigur nu stii).

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Inseamna ca cel mai probabil a fost furat si blocat, astfel incat nu mai poate fi utilizat. Mai pe inteles proprietarul la blocat cand i-a fost furat.Din cate stiu nu se poate debloca.

| adibl explică (pentru DjSheepyOfficial):

Dar nu se poate sa fie cumparat un iphone nou sigilat codat in icloud nu?

| PopaAlex95 a răspuns (pentru adibl):

Nu, daca este sigilat, nu are niciun cont iCloud adaugat, ci iti va cere, la activare, daca doresti sa beneficiezi de toate functionalitatile sistemului, sa il adaugi pe al tau (ID Apple + parola). Dispozitivul cu iOS 7 va fi "blocat in iCloud" numai atunci cand te vei autentifica tu, sau cine ar fi proprietarul, in propriul cont si activa Gasire iPhone. Activarea sistemului Gasire iPhone, in iOS 7, va porni automat Blocarea activarii, care opreste pe oricine sa dezactiveze Gasire iPhone, elimine contul iCloud sau sterge datele si reactiva dispozitivul fara a introduce numele utilizator si parola contului iCloud in care este "blocat". Mai multe detalii despre Blocarea activarii sunt aici: http://itutorial.ro/......i-trucuri/

| CostinCostin2016 a răspuns:

Detalii complete precum si un tutorial pas cu pas pentru eliminarea unui iPhone, iPad sau iPod din iCloud gasesti aici http://www.iphone365.ro/......-tutorial/

| QueenBtheVampire a răspuns:

Buna. si eu am IPhone si asta inseamna ca este furat, iar propietarul l-a blocat. Cred ca il poate debloca cineva specializat sau cei de la Apple, dar de obicei nu se mai poate. Uite un site : http://www.apple.com/icloud/find-my-iphone.html