| CevaChestiosenie a întrebat:

Buna, TPU! Dau funda. Stie cineva cum pot sa fac backup la notitele de pe telefon la Samsung? Stiti voi... aplicatia aia basic gasita in orice telefon. De exemplu daca mi se strica telefonul cum le recuperez?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cand deja ti se strica telefonul, nu se mai numeste backup, mai degraba recovery,...
Backup se cheama daca faci acum cat totul e ok - preventiv-, o copie a lor pe un alt suport.
Fie ca le copiezi pe HDD, fie pe un stick, card SD pentru stocat date, CD, etc
Iar cand faci asta, nu poti vedea continutul acelor fisiere pe calculator.
Doar cand le copiezi pe un alt telefon cu Android, de preferat in aceeasi "cale" (folderul de Notite mai exact) o sa vezi din nou continutul lor.

Nu stiu ce programe de transfer exista.
Eu nu folosesc notitele, ci mi-am instalat un pachet Office si imi tin notitele in format.doc sau. docx, pe care il pot deschide pe calculator in Microsoft Word sau Libre Writer (utilitarul echivalent pentru Microsoft Word, disponibil in Libre Office).
E putin mai incomod, insa e mai usor pe urma, si imi ofera mai multe variante (pot salva notitele pe PC, si le pot si vedea)

Daca ti se strica ecranul sau touch-ul, nu le mai poti recupera tu, caci nu mai ai acces la memoria telefonului.
Insa daca telefonul are card de memorie microSD si le muti de acum pe card (daca se poate), raman pe card.

1 răspuns:
| TrustMeIKnow a răspuns:

Iti recomand sa faci screenshot-uri la notitele pe care le ai acum. Cel mai bine folosesti Google Keep, este o aplicatie mult mai utila deoarece in momentul in care te conectezi la internet notitele tale vor fi salvate in contul tau de google si le poti accesa si de pe PC. Repet trebuie sa fi conectat la internet(cel mai bine sa ai Datele/Wi-fi tot timpul pornite pentru a fi salvate in orice moment), asta fac eu.