| PurpleKusH a întrebat:

Buna TPU deci am un Samsung galaxy s3 neo si cand vreau sa imi setez o imagine de fundal de multe ori am pune sa o decupez insa eu vreau sa fie pe tot ecranul si clara sau macar atunci cand dau cu degetul pe ecran stanga dreapta sa schimb pagina sa se miste si fotografia al urmatorul unghi dac ama intelegeti ce vreau sa zic

Dau funda! multumesc anticipat

1 răspuns:
| Bobby711 a răspuns:

Sa zicem de exemplu ca imaginea are o rezolutie de 720/1280(care e rezolutia telefonului tau deci se potriveste perfect) acum tu decupezi imaginea. daca o decupezi aceasta rezolutie scade si ea sa spunem ca dupa ce ai decupat imaginea a ajuns la o rezolutie de 480/240 sau ceva de genul asta daca incerci sa potrivesti aceasta rezolutie la rezolutia telefonului tau imaginea va fi automat lungita si va pierde claritate. Acum sa zicem ca ai o poza cu o rezolutie mai mare decat cea a telefonului tau vei fi incapabil sa afisezi toata poza de aceea te pune sa o decupezi. gandeste te ca ai o masa de lungime si latime =1 m si tu vrei sa pui o fata de masa cu lungime si latime =2m ca sa nu atarne pe jos fata de masa vei fi nevoit sa o tai. cauta poze pentru telefonul tau care sa fie 720/1280