| DeathBat6661 a întrebat:

O prietena de a mea are o intrebare si m-a rugat pe mine sa o postez. Deci big grin
Vrea sa.si ia un telefon nou, ce ar trebui sa faca ca bateria telefonului sa reziste mai mult?
Sa.l deschida si dupa sa.l descarce de tot si dupa sa.l incarce un anumit timp? Sau sa il lase la incarcat un anumit timp?
Voi ce parere aveti? Puteti spune cam cat timp sa.l lase la incarcat? Multumesc mult happy

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Ca sa se formateze bateria telefonului trebuie sa ii consumi bateria de tot, adica pana cand se inchide telefonul singur, dupa aia il pui la incarcat pana cand se incarca 100%. Chestia asta trebuie sa o repeti de 3 ori si bateria este formata.

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi aici:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

mai jos video :-bd

PS:Indiferent cat timp il tine la incarcat, dupa incarcarea full, softul o sa decupleze incarcarea acumulatorului din motive de protectie.Cam 2,5-3 ore cand e descarcat complat ar trebui sa fie de ajuns.Grija mare la o formatare corecte a bateriei.(3-4 incarcari/descarcari COMPLETE!) :-bd

| TheTelemea a răspuns:

Da, faza cu bateria.
Ar mai putea sa isi ia o baterie mai puternica care poate stoca mai multa energie.
Ar mai putea sa faca chestii gen: Sa dea luminozitatea mica, sa opreasca chestiile gen bluetooth, GPS daca nu le foloseste.
@iZberg: Ce update? N-are nicio treaba, ce update sa-i faca? Daca telefonul sa zicem ca este unul recent si ca practic are cea mai noua versiune de software care a aparut? Orice versiune de software ar avea tot aceiasi baterie o are
La revedere si-un praz verde.

| iZberg a răspuns:

Trebuie dus de unde a luat telefonul si trebuie sa updateze telefonul sa tina mai mult bateria