| MysteryMen a întrebat:

am si eu o intrebare. Eu as vrea sa tin bateria in laptop iar laptopul sa fie conectat la priza si sa nu mai incarce bateria. Exista vreun program cara sa faca sa nu mai se incarce bateria la un anumit nivel (ex. 70%)

7 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Eu nu am auzit de asa ceva. Indicat e sa nu tii bateria in laptop daca stai in casa, pentru ca ii faci multe cicluri de incarcare si cand o sa ai nevoie de laptop sa te deplasezi cu el, o sa constati ca te lasa bateria si te intrebi de ce.

| HVI a răspuns:

Depinde ce tip de baterie ai, daca ai baterie Li-ion poti sa o lasi in laptop deoarece cand ajunge la capacitatea maxima de incarcare nu mai se incarca automat. Si avind 300-500 cicluri de incarcare descarcare te cam tine destul de mult inainte de a-i scadea eficienta. Daca ai in schimb baterie Ni-Cd e intelept sa o scoti daca tii laptop-ul la incarcat mai multa vremehappy

| horia2012 a răspuns:

Nu exista. Respecta cateva regulii de baza in privinta bateriilor de laptop:
http://www.one-it.ro/blog/2012/06/baterie-laptop-sfaturi-intretinere/

| tr3ig a răspuns:

Aceeasi intrebare am avut-o si eu, numai ca am pus-o cuiva care are un service de reparatii laptoprui si mi-a zis in felul urmator. o baterie ca sa functioneze asa cum trebuie, are nevoie de un ciclu de incarcare descarcar. adica tii bateria la curent, se incarca 100%, scoti incarcatoru din laptop si o lasi sa se descarce ea normal, adica te joci sau faci ce vrei tu pana se descarca ea, dupa care o bagi iar la incarcat, si tot asa. eu il am de 5 ani si il tin pe baterie si la curent tot timpul cand merge. il trag de la curent doar atunci cand il sting( adica seara cand ma culc) ca sa nu tin bateria sub tensiune pentru ca nu are rost, in rest sta numai la baterie si priza. ca durata de viata ma mai tine decat o ora fata de doua cat ma tinea la inceputbig grin acum asta depinde si de ce nivel de luminozitate ai la ecran, si de cum il folosesti mai multe chestiiwinking

| SmecheruCuSpate a răspuns:

Uita-te pe tastatura, eu la laptop am pe tastatura butonul fn, daca il tin apasat si mai apas o alta tasta, se opreste incarcarea la baterie

| Kendoman92 a răspuns:

Nu ai cum. Scoti bateria din laptop si apoi il conectezi direct de la priza. Astfel nu ai cum

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

Nu din pacate nu exista, dar ai putea pur si simplu sa scoti bateria