| Anihs a întrebat:

stie careva cum as putea decoda un Samsung Galaxy Core? e codat pe Orange si sunt in Italia.va rog ajutati.ma

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă, atunci când ai cumpărat telefonul, l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

http://www.orange.ro/......a/iq/29161

Sau, îl poţi duce la ORICE Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut Anihs,

Decodarea unui telefon se poate face online, in contul tau Orange, sectiunea "Service telefoane" - "Decodare telefon". Acolo trebuie sa introduci codul IMEI al telefonului si sa urmezi pasii pentru decodare; codul IMEI se poate afla apeland *#06# de pe telefonul ce urmeaza a fi decodat.

Cu prietenie,
Orange Helper.

| Anihs explică (pentru OrangeHelper):

Nu gasesc in cont decodare telefon

| Anihs explică (pentru OrangeHelper):

Cica numai la Orange shop pot sa-l decodez dar cum daca sunt in afara tari..cand am cumparat telefonul mi-au zis ca nu-i codat mincinosii

| OrangeHelper a răspuns (pentru Anihs):

Salut,

Toate dispozitivele vandute in magazinele Orange sunt codate in retea. Daca nu poti trimite telefonul in Romania pentru a fi predat in service-ul autorizat, poti incerca decodarea la un service de telefoane din zona ta, insa se va pierde garantia.

Cu prietenie,
Orange Helper.

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Du-te la un servici GSM, in orasul tau happy si ti-l decodeaza pe loc, si nu costa mult happy