| Arrribaa a întrebat:

vreau sa-mi cumpar un telefon : Iphone 4s sau Samsung Galaxy s 3 mini? Care e cel mai bun si de ce!
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| StoicaBogdanDaniel a răspuns:

Eu le folosesc pe amândouă. Am fost atât de entuziasmat de Samsung încât am fost aproape hotărât să renunț la iPhone. Se mișcă mult mai repede, ecran mișto iar iPhone-ul cu sistemul lui de operare pare ancorat în trecut. Pare un Nokia 3310 a telefoanelor cu touch pe lângă Galaxy S3.

Și cu toate astea trei lucruri m-au făcut să nu renunț la iPhone. Trei bug-uri de usability care mă stresează.

1. Când te sună cineva și ai telefonul în buzunar se aprinde ecranul și-și reglează luminozitatea pe baza luminii din buzunar. Când îl scoți afară-n soare rămâne pe luminozitatea anterioară și nu vezi cine te sună. Până se prinde că trebuie să mărească intensitatea, te trezești cu missed call. Cât am folosit Galaxy-ul practic nu mai răspundeam la telefon. Sunam eu.

2. Slide bar-ul. Am obiceiul de a asculta audiobooks. Și mai am prostul obicei să mă gândesc și la altceva în acest timp și-mi dau seama și mă gândesc să dau "banda" înapoi câteva secunde. Dacă nu trag de biluța aia de pe slider din Audible de-mi iese pe nas. Până o prinzi durează cel puțin 30 de secunde și și când o prinzi o muți aiurea pentru că ești deja nervos și tragi la mișto. Și se-ntâmplă în orice aplicație care necesită un slider.

3. Browser de net (ăla default sau chrome). Absolut bestiale amândouă. Se mișcă ca un farmec (like a charm ). Dar când dau click pe bara aia unde trebuie introdus url-ul înțepenesc amândouă. Cred că stă mult până apelează tastatura… habar n-am. Oricum senzația este de hâc-uri.

Așa că, am pus o cartelă de date în Samsung Galaxy S3 și-l folosesc ca pe hotspot (pentru că mi s-a stricat mifi-ul) și ca pe tabletă atunci când sunt calm și cele trei chestiuni de mai sus nu mă deranjează.

În viața de zi cu zi folosesc în continuare iPhone-ul pentru că este responsive la ce-i cer. Sper să-și revină și Samsung la acest aspect de usability. O fi iOS-ul...

6 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Samsung Galaxy s 3 mini! are Android e mai bun ca Apple.

Răspuns utilizator avertizat
| inlovewiththerainbow a răspuns:

Samsung Galaxy s 3 mini - cu siguranță. Samsung e pe bază de android, prin urmare ușor îl vei putea modela și seta exact după bunul tău plac. Mai multe opțiuni și este o ocazie unică să-ți personalizezi telefonul. Dar, cred că cel mai bine e să mergi într=un magazin, să iei în mână ambele telefoane, te uiți prin ele și vezi tu ce alegi. Succes )

| bodeamark a răspuns:

Eu zic Samsung galaxye 3 mini are un arata mult mai bine si in plus este si mai bun