| Flower02 a întrebat:

Buna tuturor. Mi-am cumparat de curand un Nokia Lumia 520 dintr-o alta tara, si am primit o cartela cadou. Telefonul acesta foloseste un microsim, asa ca acolo, la Orange, mi-a taiat cartela si mi-a pus-o. Eu, acasa, mi-am luat cartela veche, din Romania, am taiat-o singura si am pus-o in telefon, si acum functioneaza, dar imi cere un cod de deblocare, spunandu-mi ca functioneaza doar in anumite retele. Apoi, am observat ca, in loc de gmt, ora este pusa in utc, si m-am gandit ca de aici vine problema, insa habar nu am cum sa il schimb in gmt. Sa fie asta problema? Nu stiu ce cod de deblocare as putea sa folosesc, nu stiu ce sa fac, pentru ca (,) cartela pare sa functioneze, adica telefonul o detecteaza, dar imi cere acel cod. Nu stiu daca e vorba de PIN, pentru ca eu nu il stiu, nu l-am folosit niciodata, nu l-am salvat nicaieri. Ati intampinat vreodata asa o problema? Stiti ce e de facut?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| emi1998 a răspuns:

Telefonul este blocat in reteaua din acea tara.Du-l la service si ti-l fac ei contracost.Nu exista nici o metoda gratis!
Notabig grinupa decodare pierzi garantia.

| Flower02 explică (pentru emi1998):

Cartela de acolo era Orange, telefonul e Orange, cartela mea e Orange. Nu este liber, stiu ca nu pot folosi Vodafone sau alte retele in afara de Orange, ca pentru asta trebuia decodare, dar daca sunt tot pe Orange? Trebuie decodat si in cazul in care sunt in aceeasi retea? Am mai avut telefoane din tara respectiva, si nu mi s-a mai intamplat, decat atunci cand am vrut sa schimb reteaua.

| emi1998 a răspuns (pentru Flower02):

Cred ca nu recunoaste ca fiind aceeiasi retea.Se mai intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| Flower02 explică (pentru emi1998):

Bine, dar nu stii nimic despre felul in care as putea schimba ora din utc in gmt? Nu mi se pare normal sa nu fie gmt, avand in vedere ca e dintr-o tara tot cu gmt.

| emi1998 a răspuns (pentru emi1998):

Poti totusi sa il resoftezi tot la service daca te deranjeaza prea mult big grin

| Flower02 explică (pentru emi1998):

Ok, multumesc, cred ca o sa il duc la service.

| emi1998 a răspuns (pentru Flower02):

E cel mai bine.