| Gabrielvlad2 a întrebat:

Buna! Va rog, exista o aplicatie android care citeste subtitrarile pentru copiii care inca nu stiu sa citeasca? Dar as vrea sa faca asta in timp real, fara sa fac eu poza, ca asa am gasit. Doar sa porneac camera telefonului, sa fac zoom sau sa selectez din aplicatie ce zona sa imi citeasca si sa faca asta fara alte comenzi, live, pe masura ce apare subtitrarea.
As avea nevoie pentru a nu trebui sa ii citesc eu copilului mereu.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AloyW a răspuns:

In momentul de fata, nu exista asa ceva. Nu ca ar fi imposibil, insa ar fi nevoie ca un AI (inteligenta artificiala) sa recunoasca textul din video si sail interpreteze in timp real, mult prea complex pentru a-si bate capul cineva in prezent probabil.

O alternativa ar fi la filmele descarcate pe un PC/laptop, care au fisierul de subtitrari separat si se pot gasi usor programe care sa citeasca textul existent.

| Gabrielvlad2 explică (pentru AloyW):

Cand folosesc google translate, daca pun doar camera pe un text, il traduce automat, fara sa fac poza. Deci poate instant, ar trebui doar sa il si citeasca, ceea ce ar fi super simplu, ma mir ca inca nu exista asa ceva, ar fi foarte simplu si util pentru cei ce nu stiu inca sa citeasca. Multumesc pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Dar tu ca parinte, de ce nu-i citesti?
Crezi ca-ti faci datoria de parinte punandu-i un telefon in fata?

| Gabrielvlad2 explică (pentru Dragobeta):

Multumesc pentru raspuns. Daca se uita la un documentar la tv o ora e mult mai simplu sa ii citeasca telefonul. Normal ca ii pot citi eu, dar daca ar fi o astfel de aplicatie ar fi mai usor. Telefonul ar fi doar pentru camera, sa citeasca subtitrarea si pentru difuzor sa auzi ce citeste, de fapt copilul s.ar uita la televizor.