| Rus_Daciana_1981_wveh a întrebat:

Bună ziua am o problemă cu telefonul mi se blochează se inchide și se deschide singur telefonul e Huawei p 9 lite

Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Daca face asa din primele zile de functionare du-l la garantie ca are probleme din fabrica. Daca a inceput sa faca asa dupa un timp de la prima deschidere (cateva luni) ti-as recomanda sa ii dai un factory reset sa ti se restabileasca memoria ram. Ai grija sa iti exporti contactele pe cardul SD sau pe cartepa sim pentru a nu le pierde! (selectezi toate contactele si vezi unde ai optiunea de import/export, selectezi spatiul unde vrei sa le copiezi si voila!) La whatsapp faci backup conversatiilor din setari>conversatii>backup conversatie, dureaza ceva daca vorbesti mult ca mine. Conversatiile se salveaza in Drive si la reinstalarea aplicatiei ai o opriune pentru recuperarea mesajelor. Acum o luna mi-am resetat si eu telefonul (J5 2017) pentru ca incepuse sa se restarteze singur, se bloca si aveam spatiul cam plin cu fisiere inutile (mentionez ca pozele mele se salveaza automat pe cardul SD, daca tu nu ai introdus unul e posibil sa fie nevoie sa le muti pe calculator. Daca ai card SD in telefon inchide telefonul, scoate cardul si vezi ce dispare. Ce nu mai gasesti este salvat pe card, ce nu, nu. Succes, reseteaza telefonul ca memoria RAM e problema!