| IonuțChipcea a întrebat:

am și eu o întrebare...
Mâine îmi va veni noul telefon și știu că trebuie formatată bateria... cum o formatez?

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Nu trebuie formatata!
asta *trebuia* inainte de bateriile cu Lithium

iar procedura e acum riscanta la bateriile cu Lithium, poate sa nu mai mearga deloc, pentru ca, consta in a lasa telefonul pornit pana se inchide din lipsa de curent (asta e periculos pentru ca in teorie o baterie cu Lithium nu rezista la treaba asta decat de vreo 20 de ori in viata... ei, eu, daca telefonul ajunge la 5% si nu am nici o perspectiva sa il incarc curand, il bag in power saving mode daca e important sa fiu gasit la telefon sau il inchid de tot), si apoi incarcat peste noapte fara sa il pornesti

in ziua de azi se recomanda ca prima incarcare sa fie fara intreruperi (nu scoti telefonul de la incarcat, deloc) pana cand se incarca complet (iti spune "charged" ) si atat

| Illuminati2016 a răspuns:

Il incarci pana la 100% si dupa il scoti, dupa aceea il incarci cand ajunge ls 20% pana la 80% si o data la saptamana pana la 100% sa nu isi piarda capacitatea. funda?

| Henrypericolpublic a răspuns:

O lași de trei ori la încărcat 12 ore chiar dacă ea se încarcă mai devreme.Trebuie sa consumi întâi toată bateria apoi o formatezi.