| Ramo137 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o problemă. Am achiziționat un telefon nou Samsung Galaxy a54, vechiul meu telefon este un Redmi Note 8, telefonul Samsung este nou nouț, încă mă obișnuiesc cu el fiindcă are ceva diferențe față de vechiul meu telefon.

Mă bucur că are camera mai bună și are mai multi rami deci merge mai bine, dar pe lângă alte probleme pe care le-am întâlnit la el, cea mai mult mă deranjează că se aude foarte încet microfonul, vorbesc pe discord, trimit mesaje vocale și trebuie să dau sonorul la maxim doar ca să pot să aud puțin ce am zis... Asta cu telefonul ăsta nou Samsung, dar pe cel vechi se aude foarte bine când trimit mesaje audio.
Încerc să vorbesc cu cei de la discord și de la Samsung nu știu care este problema, în setări chiar nu am găsit ce să fac sa repar.

Și mai voiam să fac screenshot cu trei degete pe ecran cum făceam la Redmi dar văd că nu are. Și mai are și amprenta pe fața telefonului care este super ciudat...

Știe cineva? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Buna!
Nu cred ca se poate rezolva ceva din reglaje, daca doresti sa pastrezi sensibilitatea microfonului si claritatea.

Problema ar putea fi la difuzor, sau la microfon.

Despre difuzoare:
-26.6 LUFS (Good) nu e o valoare foarte de lauda.
Cu cat e mai mica acea valoare, sunetul se aude mai puternic,
telefoanele care au un sunet foarte bun au de obicei -25.4....sau -25.8 (-26.1 e inca acceptabil)

Despre microfon:
Ar fi interesant sa testezi cu un microfon extern prin USB Type-C.
Va creste mult calitatea inregistrarii, dar e costisitor, minim 250 RON sau mai mult.

Un alt test pe care ar trebui sa-l faci obligatoriu, e sa inregistrezi ceva, apoi sa asculti inregistrarile pe alt telefon.

Daca se aude slab si pe fostul Redmi ceea ce ai inregistrat in aplicatia Recorder de exemplu, vei sti ca microfonul e vinovat, nu difuzoarele.

(copiate fisierele audio direct, la calitatea originala, nu trimise prin Discord, ca s-ar putea sa comprime si fisiere audio).

######
La Samsung gesturile sunt putin altfel, tii palma apropiata de suprafata ecranului, si o misti de la dreapta ecranului spre stanga. (Palm Swipe se numeste))
Nu exista optiunea sa personalizezi gesturile.

######
Orice alt telefon ai fi luat, care ar fi avut camera cu specificatiile 1/1.56" (sau un numar mai mic dupa 1/, de exemplu 1/1.12")
si marimea pixelului de 1.0µm sau mai mare (1. 12µm, etc), ar fi facut poze la fel de misto.

| Ramo137 explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru răspuns, da microfonul e de vina... Dar doar in discord se aude încet. In messenger sau whstsupp se aude ok

Chiar daca ascult din Redmi ce am trimis din Samsung e tot f încet.
O să fac testul cu microfonul mâine, că am un hyperx ce fac vlogging.

Putem vorbi mâine mai multe? Ai o adresă de mail sau discord sa îți arăt. daca dorești
Mulțumesc frumos?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Încearcă să cauți un program în Magazin play ca să mărești volumul. Dar dacă găsești un astfel de program și difuzorul nu rezistă, atunci este posibil să se strice difuzorul.

| J0B0MAT a răspuns:

Depinde de cât de puternice au difuzoarele.La unele telefoane maximul e pe la jumătatea altora.La samsunguri din ce am văzut eu nu se aude foarte tare.

| AlexisZLS a răspuns:

Nu toate telefoanele au aceleasi gesturi..este o companie diferita, automat, fiecare are lucruri diferite in dotare..singura lor asemanare este ca produc telefoane amandoua
Probabil fiind un flagship de buget, nu au pus cine stie ce difuzor...dar daca vrei, poti incerca cu o compresa de aer sau gentil cu ceva asemanator unei scobitori sa incerci sa scoti praful din interiorul difuzoarelor.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexisZLS):

Daca este nou de ce ar trebui sa scoata praful?

| AlexisZLS a răspuns (pentru darrio2007):

Pentru orice eventualitate..este una din solutii.

| Ramo137 explică (pentru AlexisZLS):

E nou nouț... Nu are praf