| Bianca1203 a întrebat:

câteodată telefonul meu sfaraie, de parcă se prăjește bateria, când îl închid își revine, oare de ce? Ce se va întâmpla cu el? V-am arde nu? La fel ca Samsung Galaxy Note nu? Menționez că al meu e Huawei p30 Lite,ii trebuie schimbata bateria? Eu dorm cu el sub perna, nu vreau să ardă sub perna la mine și să mă ard și eu, am dat o groaza de bani pe el acum 1 an jumate, ar fi culmea să ardă, macar de reparat sa îl pot repara? Aștept răspunsuri, mulțumesc!

16 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Citisem sforăie rolling on the floor
Pai normal ca se încălzește daca dormi sub perna cu el... poate e doar bateria, poate e defect cine știe...

| Bianca1203 explică (pentru Catrice):

Poate e defect, a fost scăpat in apa de curand.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Telefonul are nevoie de aer nu sa il tii sub pernă, o sa explodeze bateria se sufocă, gîndeste te tu cum ai rezista sa ai nasul infundat nonstop sa nu poti respira, mori, asa si bietul aparat, din ce cauză dormi cu telefonul sub pernă? El este bun, tu esti cauza pentru care nu merge bine telefonul.

| Catrice a răspuns (pentru Bianca1203):

Nu poate, sigur.

| Bianca1203 explică (pentru Catrice):

O sa vad ce ii pot face

| Bianca1203 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu îl țin în fiecare seară...îl pun pe comoda, doar când adorm cu el, îl pune sora mea sub perna, și totuși sfârâie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bianca1203):

Scoate i bateria si lasa l putin cîteva minute fara carcasă i fara baterie sa se aeriseasca sa se raceasca bateria.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce om normal la cap doarme cu telefonul sub perna?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bianca1203):

Ah! Ai omis acest detaliu minor...

| Bianca1203 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu pot, e cu baterie nedetasabila.

| Bianca1203 explică (pentru GabiDumitrescu):

Uite că mai sunt ...nu-s singura știu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bianca1203):

Nu neg faptul ca tara asta e plina de imbecili care fac umbra pamintului degeaba, dar TU poti alege sa fii unul dintre acei imbecili ("una dintre acele imbecile" daca vrei) sau nu. https://sites.psu.edu/......ur-pillow/

| Bianca1203 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc frumos pentru compliment, o sa dai peste oameni mai imbecili decât spui că sunt eu... Oricum e părerea ta, iar eu nu mă sufoc pentru o părere de rahat.
Cât despre telefon, îl rezolv eu.o zi frumoasa!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bianca1203):

Tocmai ai dat dovada de un micut analfabetism functional. Si presupun ca nici nu ai binevoit sa citesti in linkul respectiv. Nu zic eu ca e dovada de imbecilitate sa dormi cu telefonul/tableta sub cap, ci niste pampalai de oameni de stiinta in urma unor studii... dar nah, se cheama selectie naturala treaba asta cand se intampla. https://ziare.com/......ada-787016

| Bianca1203 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da la mine nu este cazul de așa ceva, link-ul ăla e in engleza și nu prea înțeleg mai nimic, iar asta de-al doilea e cu totul și cu totul diferit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bianca1203):

In al doilea e exemplu de prostie similara. Legat de ala in engleza, pe scurt ideea e ca te iradiaza fix la nivelul creierului si, mai rau, atunci cand dormi. La copii si adolescenti riscul de a dezvolta tumori cerebrale e MARE. De aia si valorile SARS se calculeaza de catre unii producatori la nivelul capului si de altii la nivelul intregului corp - buba e la cap cit te iradiezi, nu per tota. De aia se si recomanda tuturor purtarea cit mai departe de zone sensibile a telefonului - nu la inima, nu un buzunar pe linga organele genitale, iar de vorbit daca se poate cu casti cu fir - nu wireless - cu atit mai bine.