| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua Stimati Colegi! Spuneti-mi va rog frumos cei care stiti din propria experienta, ce telefon de la firma Samsung ar trebui sa imi cumpar pentru a fii multumit? Oricum tin sa precizez faptul ca m-ar interesa un telefon cu display-ul peste 6.5 si mai ales la care sa tina bateria in orice situatie chiar si in jocuri. Nu ma joc mult doar 2-3 ore pe zi in total adunate la un loc. Am facut tot felul de simulari si comparatii dar tot nu am reusit sa ma lamuresc, nici macar din comentariile celor de acolo fiindca sunt zeci si sute si toti se contrazic. Pana acum am in vedere telefoanele S20 plus, S20 Ultra, S21 plus, S21 Ultra, S21 FE si S22 Ultra. Cam astea mi-au sarit in ochi ca sa zic asa...Precizez si faptul ca pot cumpara de la magazinul unui prieten de-al meu S21 plus sigilat cu 2200 ron sau S22 ultra 128/8 gb cu 3300 sau S22 ultra 256/12 gb cu 3600 ron parca nu mai stiu exact. Voi care ati spune ca ar fi cel mai ok de care sa fiu si multumit si sa ma tina si bateria macar o zi jumate-doua? Astept raspunsurile dumneavoastra stimati colegi! Cu toata stima si respectul multa sanatate va doresc tuturor si toate cele bune!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S23 ultra, flagship ul Samsung nu a dezamagit niciodata.

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Momentan din pacate nu dispun de atatia bani in buget pentru a imi cumpara S23 Ultra. Maxim un S22 Ultra as putea sa imi cumpar de 256/12 gb ram

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Daca vrei de la Samsung neaparat, iti recomand orice Samsung seria galaxy S, preferabil dupa 2021-2022 daca se poate. Sunt flagship-uri Samsung anuale.

| Simpatic a răspuns:

Sunt fan Samsung am avut doar S-uri si cred ca si pe viitor merg tot pe ele
Sunt bune dar peste pretul chinezariile branduri aparute acum 10 ani...
Multi fac greseala si compara telefoanele android cu IOS si al lor Apple, nu este acelasi lucru!
Varful de gama Samsung "S" este precum Bentley intre masini, adica peste celelalte marci premiumwinking
Orice ai alege de la S20 incoace este premiumwinking
Actual am un S21 si S21+ luate de noi, nu le-as schimba decat pe S23 ultra dar telefoanele sunt super bune nu am probleme si nu le schimb curand
Stiu ca S22 e cam acelasi lucru daca nu mai slab decat S21 motiv pentru care nu am facut update atunci, S23 insa e altceva!

| StefanescuDaniel explică (pentru Simpatic):

Iti multumesc frumos pentru raspunsul tau stimat coleg. Stiu ca varful de gama S este precum Bentley intre masini si de asemenea stiu si ca ar trebui sa imi cumpar orice altceva peste S20. Telefonul Samsung S21 l-am avut timp de 2-3 luni si cred ca am vorbit doar circa 4-5 ore in tot acest timp pe el apoi l-am dat fiindca nu eram multumit de baterie. Iti dai seama tot sa te sune intr-una neamurile din strainatate sau sa iti scrie pe Whatsapp si tu mereu sa le raspunzi sau sa le dai camera si cand esti pe strada fiindca pentru asta le cam folosesc telefoanele si sa ma joc in total 2-3 ore pe zi. Dar la S21 nu ma tinea bateria. S21 + nu am incercat inca dar as incerca si as mai incerca si un S22 Ultra dupa cum am precizat in intrebarea mea deoarece nu dispun momentan decat de 3500-3600 ron si are un prieten al meu la magazinul lui de telefoane un S22 Ultra de 256/12 gb ram de vanzare cu 3600 ron sau asa ceva... Si tot ma gandesc care sa il cumpar. Iar S21 + il pot cumpara de la acelasi prieten nou nout in cutie sigilat cu 2200 sau 2300 ron nu mai stiu exact. Tu care spui ca ar trebui sa il incerc. S23 Ultra nu imi permit deocamdata din pacate

| Simpatic a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Daca as da eu un raspuns ar fi unul subiectiv, eu aleg telefoanele dupa performanta dar am si un principiu ciudat si anume acela sa imi incapa in buzunar sa nu fie caramida, motiv pentru care nu am sa cumpar niciodata variante precum ultra nu ca nu ar fi bune ci pentru ca sunt adevarate tablete pentru mine happy
Toate telefoanele smart au baterii relativ slabe la cerintele actuale de suprasolicitare
Dar se va ajunge si in momentul cand litiul va fi imbunatatit sau se va folosi ceva care va face ca bateria in gaming sa tina zic peste 12 ore, insa mai e mult pana departe.
Iar telefoanele care au baterii de 5000 mAh la un ecran mic sunt de obicei cele slabe din gama sau de la concurenta, in schimb un acumulator de capacitate mare la un display mare e cam la fel cu un acumulator de capacitate mai mica pe un smart cu display mic

| StefanescuDaniel explică (pentru Simpatic):

Te salut domnule! Da asa este, ai mare dreptate legat de bateriile lor. Am avut si eu ''onoarea'' sa probez in ultima perioada 3 telefoane, fiecare de la cate o firma asa a picat, nu ca am vrut eu fiindca Mama mea si-a cumparat un Redmi Note 12 Pro 5G si un Oppo Reno 10 5G pe care bineinteles eu a trebuit sa i le activez si sa i le setez de la zero dar am observat ca se duce bateria cam repede la ele. Iar eu am cumparat de la cei de la eMAG din magazinul lor de la Iulius Town un Samsung A54 5G 128/8gb ram si mi-au dat si 4 ani garantie nu mai stiu din ce motiv in loc de doi ani. Cel mai satisfacator din astea trei telefoane a fost Samsung-ul bineinteles dar am observat la el ca tine bateria bine de tot pana cand ajunge la 60-70%, iar apoi orice as face pe el incepe sa scada intr-o veselie. Cel mai mult m-a tinut de dimineata de pe la 8-9-10 pana la 2-3 noaptea si mai aveam 12-15% baterie nu mai stiu exact. Probabil si din cauza mea ca nu l-am lasat niciodata sa se duca bateria aproape de zero si abia apoi sa il reincarc. Iar acum ma gandesc sa imi iau un S22 Ultra sau un S21 Plus mai mult la S21 Plus ma bate gandul varianta 128/8 gb mi-o poate vinde prietenul meu cu magazinul de telefoane nou nout sigilat cu 1800 de ron sau varianta 256/8gb la 2300 ron. Cred ca e un pret bunicel nu stiu exact ca nu ma prea pricep la preturile lor. Si ca sa te fac si pe tine sa razi sau macar sa zambesti un pic iti spun si ceva amuzant : Cand am fost Marti la cursurile de asistenti medicali care le urmam eu si sotia mea era acolo o colega in spatele meu pe care am intrebat-o ce telefon are ca e frumos/misto nu mai stiu exact cum am zis. La care ea si-a scos telefonul din husa si a zis ca are Samsung Cuba si am zis ce Samsung Cuba colega? Asta e Samsung S21 FE adica Fan Edition. La care ea : Daaa asa si e de culoare verde, uite si cu maslina aici pe margini. Am zis : What the f? Cum pot unii sa dea in magazin atatia bani pe un telefon si nici macar sa nu stie ce cumpara denumirea? Deci am ras de nu am mai putut dupa ce am iesit de la curs iti dai seama.

| adryang78 a răspuns:

Eu îți recomand Motorola, am de doi ani un G30 și merge brici, chiar și pe jocuri mai pretențioase.

| literallythesamebruh a răspuns:

Singurele pe care le pot recomanda sunt S21FE, dacă nu ești un utilizator intens, și Galaxy S21 Ultra.