| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua TPU,
În urmă cu câteva zile am activat opțiunea "Blocare Aplicații" în Bitdefender (Android).
Este un fel de App Locker, pentru a deschide unele aplicații trebuie introdusă amprenta digitală sau un PIN.
Eu am setat amprentă digitală.
Astăzi amprenta nu a vrut să mai funcționeze corect, așa că am deschis setările telefonului (care și setările cer amprentă) și după 10 incercari am reușit să deschid setările și să șterg amprentele vechi, pentru a le înlocui.

Când am încercat să deschid să pun o amprentă nouă, surpriză: Bitdefender îmi cere amprenta, chiar daca a fost dezactivată.

Acum nu mai pot deschide setările și nici celelalte aplicații care necesită amprenta.

Știți cumva ce pot face?

PIN-ul de resetare de la Bitdefender nu îl cunosc - îl știe tatăl meu.

Prefer sa nu îl întreb deoarece știu că o să mă certe că "vezi doamne ce am făcut".

Opțiunea asta de blocare aplicații am activat-o doar ca să nu îmi mai umble ei curioși în telefon.

Vă rog fără răspunsuri de genul "ești prost" sau "reset de fabrică". Mersi.

Edit: telefonul meu este un Samsung Galaxy A70, dacă va ajută.

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Well ghinion, pentru ca fara pinul ala doar un reset the ajutahappy

| StefanE2019 a răspuns (pentru Wr3nch):

Am reușit, fără reset. Am apăsat butonul "Înapoi" când îmi cerea PIN-ul și m-a lăsat în setări.
Am adăugat o amprentă nouă și am putut intra in Bitdefender și am dezactivat opțiunea.
Uite că nu e nevoie de resetare întotdeauna?

| Wr3nch a răspuns (pentru StefanE2019):

Bravolaughing Atunci din pacate aplicatia nu e asa sigura pe cat pretinde bit defender, din moment ce si altii puteau face asta daca puneau mana pe telefonlaughing

| StefanE2019 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu de asta. Din cauză că a detectat faptul că amprenta a fost ștearsă.
Înainte să am probleme cu amprenta, nu mergea defel să intru în aplicație fara amprenta/pin.
Dacă apăsăm BACK mă scotea din aplicația pe care încercăm să o deschid.
Și încă ceva, asta cu butonul BACK a funcționat doar la aplicația SETĂRI, deoarece este aplicație de sistem.
Celelalte precum Instagram nu am putut să le deschid cu back.

| Wr3nch a răspuns (pentru StefanE2019):

Yeah, si din setari ajungi la app manager, dezinstalezi aplicatia si te joci cu telefonul cum vreilaughing La asta ma refeream, ofera o iluzie de securitate, dar daca iti blochezi telefonul in primul rand nu are cine sa umble la aplicatii, deci nu iti trebuie un lock in plus.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Wr3nch):

Mă rog. Eu aici am cerut un ajutor, nu o părere despre soluția de securitate Bitdefender. Problema a fost rezolvată, deci o zi bună.

| JicaContra a răspuns:

Nu mai pune Bitdefender, este ABSOLUT IMBECIL!
sau, jmecherie: inregistrezi amprente multiple cu acelasi deget, moment in care e aproape imposibil sa nu il recunoasca, si scaneaza mai repede (cica)

| StefanE2019 a răspuns (pentru JicaContra):

Eu foloseam și încă folosesc 3 amprente: deget mare dreapta, deget mare stânga și încă una cu ambele arătătoare.
Nu știu ce problemă este la Bitdefender (în afară de aceasta funcție). In teste se află în top la securitate

| JicaContra a răspuns (pentru StefanE2019):

Nu ai inteles, am spus ACELASI deget, nu 3 degete diferite

Bitdefenderul e bun ca securitate, dar in rest MA CALCA PE NERVI, este de o imbecilitate absolut crasa, am folosit pe calculator la un moment dat, si am dat cu el de pamant dupa cateva zile, poate au securitate buna, dar un antivirus trebuie sa faca ce vreau EU nu ce cred imbecilii care l-au facut ca ar trebui sa faca
exemple:
- cand bag un stick il scaneaza si NU POTI OPRI SCANAREA, ori eu am un stick de service care contine cateva zeci de mii de fisiere, si nu numai ca nu pot folosi stick-ul dar imi merge in dodii tot calculatorul pana cand bitdefenderul de rahat catadixeste sa ma lase sa imi fac treaba
- la fiecare update cat mai mic (si fac doua pe saptamana), reactiveaza si ascund in cu totul alta parte optiunea de dezactivare a antivirusului si de "nu mai scana stick-uri"... si fac asta cu intentie si RAUTATE x( iar eu am din cand in cand de transferat backup-uri mari, si nu pot sta de 5 ori mai mult ca are bitdefenderul chef sa mi-o traga unde soarele nu patrunde

deci, Bitdefender si tragi apa la WC