| xt9000 a întrebat:

voi ce ati alege intre Sony xperia z sau google Nexus 4? mie imi place sa ma joc, sa ascult muzica si nu sunt mare fotograf deci diferenta dintre camere nu e asa importanta.

Răspuns Câştigător
| MisterSprinkle a răspuns:

Salut,ai pus o intrebare foarte buna,daca e sa luam in calcul specificatiile, sunt identice, dar este o diferenta, dar este o diferenta la ecran si baterie, aa da si xperia z are 4g.Pe xperia ai un ecran TFT, ceea ce nu uimeste privirea, iar pe Nexus 4 ai un TrueHD IPS la care ti-e drag sa te uiti, bateria la Xperia este mai mare cu 300mah decat la Nexus, dar asta nu e o diferenta foarte mare, insa, pentru un gaming mobile placut ochiului si auzului iti recomand Nexus 4, de fapt nu doar pentru jocuri, ci in general pentru media, sau daca ai mai multi banii, i-ati frate un Allview X2 Soul, daca nu, i-ati Nexus 4.Bafta!

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

La performante, ambele telefoane sunt izbitor de asemanatoare. Du-te catre Nexus 4, vei primi update-urile mai repede decat la xperia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nexus-ul are o baterie vai de capul ei. update-uri nu o sa prea primeasca(cel mult la android L si gata). Neoficial, da, dar si Z-ul o sa primeasca oficial(Care se opreste la 4.4.2/4).
Deci de baterie am zis. Nexus-ul nu te tine nici o ora in jocuri mai "grele". Z-ul are sanse sa se msite nitel mai greu in jocuri deoarece are acelasi cpu si gpu, dar e full hd(fata de hd+ ce are n4). Deci aici e discutabil. la ecran, iar discutabil, deoarece z--ul are tft, da, nu e grozav, dar are rezolutia buna.La Nexus ai rezolutie mai mica dar ecran ips(are culori mai bune).
La fotografii nu te intereseaza, deci sarim(ca Nexus are camera praf).
Iti place sa asculti muzica? Atunci fugi de Nexus. Are un sunet nu ca prost, extrem de prost, atat in difuzor cat si in casti.

| MisterSprinkle a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene,Nexus-ul are un sunet extraordinar, ma joc N.O.V.A. 3 pe el si se aude excelent..Nu stiu de unde ai auzit tu ca are un sunet prost, dar daca te intereseaza, are difuzoare dolby prietene, asa ca mai informeaza-te si nu mai induce oamenii in eroare.