| Cortex a întrebat:

Vreau sa achizitionez un telefon mobil si vreau o sugestie de la dumneavoastra. Bugetul este de 1700 lei maxim. Vreau sa aiba camera frontala buna, gen 16 MP.Am vrut sa iau a6+ sau a8 dar e pe dos fata de cum vreau eu, camera frontala e mai slaba decat cealalta(adica cea pentru selfie). Aveti o sugestie?

17 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Orice, numai nu o chinezarie de pe ihunt sau prostie de pe eMAG.
Samsung, Huawei, LG, HTC, Nokia, Xiaomi si restul brandurilor cunoscute.
Personal, as merge mai mult pe Samsung.
Insa esti sigur(a) ca vrei un telefon doar pentru poze? Stiai macar ca orice retea de socializare redimensioneaza imaginile mult prea mari? Chiar si cele de 4128x3096 (13M) sunt redimensionate la o rezolutie mult mai mica pentru ca niciuna (retelele de socializare) nu isi asuma rolul de "spatiu de stocare in cloud" (totusi, au si dreptul de a le redimensiona).

| Cortex explică (pentru LPCTSTR):

Pozele le vreau pentru mine, pentru albume personale, nu neaparat sa le postez pe retelele de socializare.Mersi de raspuns!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Cortex):

In orice caz, pana si (sa zicem) Windows cu Vizualizator de imagini/Galerie nu vei reusi sa obtii calitatea de N pixeli pe care o ai pe telefon (plus compatibilitati si modalitati de afisare a rezolutiei scazute in unele cazuri). Daca nu ma insel, si Windows aplica un fel de redimensionare.
Nu mai vorbesc si de spatiul de stocare in cloud, acolo se aplica compresie automata, iar in unele cazuri, odata compresata imaginea, rezolutia scade sau imaginea se "strica" de tot (am patit cu QuickPic (Clean Master (aplicatii pentru telefoane slabe)) unde imaginea din cloud era foarte ciudat afisata)(sa nu uitam, totusi, ca nu toate solutiile de stocare in cloud aplica astfel de metode (cel putin sper)).

In fond, se creaza modalitati de a intari calitatea imaginii insa fara a intari capacitatea unor metode de stocare ce pot suporta astfel de rezolutii(spatiul ocupat de aceste rezolutii exorbitante).

| NLS a răspuns:

Deci camera principala te intereseaza in mod special? Sau cea pentru selfie?

Nu numarul de megapixeli da calitatea unei camere foto, ci calitatea lentilei, procesorul de imagine, si nu in ultimul rand senzorul.

Si daca vrei sa faci poze in conditii de lumina scazuta, atunci FOARTE IMPORTANTA e deschiderea diafragmei. (f/1.8 sau mai mult la telefoanele moderne. Mai mult inseamna f/1.7 f/1.5)

Stabilizarea optica e si ea importanta (cauta telefoane cu OIS, in loc de clasica stabilizare din software - EIS)

12-16MP sunt suficienti pentru orice, atata timp cat nu vrei sa imprimi pozele pe o coala de marimea unui teren de fotbal.

Dar e adevarat ca eu prefer 16MP, din simplul motiv ca la rezolutie maxima, cam toate telefoanele folosesc formatul antic 4/3. Asadar atunci cand am un telefon cu 16 MP, folosesc 12MP format 16/9.

Daca ai observat, Samsung merge in ultimul timp pe 12-13 MP la telefoanele midrange, si doar S8 are 16.

LG G6 are pret foarte bun (cel putin unde locuiesc eu), si desi are doar camera dual de 13MP, are stabilizare OIS si face poze superbe.

| Cortex explică (pentru NLS):

Multumesc pentru explicatii.E putin cam scump telefonul sugerat de tine, dar apreciez ca mi-ai explicat cum sta treaba cu camera.

| NLS a răspuns (pentru Cortex):

Intamplator e fix cat bugetul tau

Nu ma uitasem la pret inainte de a recomanda, am facut-o doar acum.
https://www.pcgarage.ro/......-platinum/

Eu vreau sa i-l comand la mama cat de curand (acum are fostul meu S4 care isi traieste ultimele clipe, merge tot mai prost)

| NLS a răspuns:

A6 Plus are procesor cam slab. Nu e rau defel, dar eu nu l-as cumpara pentru mine daca as avea 1700 ron.

A8 e mai ok dar are baterie cam mica.

uite si LG G6 la 1570 ron

https://www.pcgarage.ro/......-platinum/

| gelu1970 a răspuns:

Samsung A8+ 2018 e in banii și cerințele tale.
Are camera dual de 16 megapixeli si o deschidere foarte bună.
Mie personal nu imi plac Samsung dar asta e ceea ce cauți.
Funda poți să o dai cui vrei. Și așa nu folosește la nimic.
Baftă.

| Legion7X a răspuns:

Https://m.emag.ro/......DBM4G9BBM/

Ce zici de acesta are

20 Mp
Și
16 mp

Vezi mai multe Youtube.
Este special pentru selfie

| Legion7X a răspuns:

Https://youtu.be/2upR22qkG7k

Uite aici un unboxing în limba română la telefonul dat de mine

| Bogdan70001 a răspuns:

A gresti categoria!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand Allview X4 Soul Style
specificatii: 64gb memorie interna, 4gb ram 1
16 mp camera selfie
costa cam 1000lei

| Cortex explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns, e foarte bun, cred ca pe asta o sa-l cumpar.

| Cortex explică:

Va multumesc la toti pentru recomandari, acum nu am timp sa le studiez pe toate, dar in mare am realizat ca pot cumpara un telefon foarte bun cu specificatii tehnice foarte bune dar mai eftin fata de alte telefoane fabricate de companii mai mari.

| Andrei095gmr a răspuns:

Un S8 second hand!

| ss501 a răspuns:

S7 edge sau S7 simplu. Poti sa iti iei și S8 second hand la banii ăstia. A8 2018 e suficient de bun, singura diferența dintre el si S7 este stabilizarea optica. Ah, G6-ul e de luat în considerare, si cele noi de la Huawei

| Vali241 a răspuns:

Iti recomand Huawei P20 lite e cel mai bun telefon de buget dupa parerea mea