| LasleaIoan1972 a întrebat:

Care este cel mai dotat telefon mobil din ultimii 10 ani? Dotat nu inseamna cel mai performant

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce te referi atunci cand spui "dotat" despre un telefon?

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

Adica este foarte util

| Violleta2022 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Utilitatea unui aparat tine de indemanarea userului, nu de "dotarea" lui.
Eu una, ador Samsung-urile, sunt delicate si performante, la preturi mult mai mici decat iphone-ul, care nu-si justifica plata imensa.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

De exemplu senzorii,gravitatie,proxy,temperatura,umiditate,led infrarosu,camererele foto si video,gps,lumina data de ledul lanterna si iluminare foto,conectica wifi si bluetoth toate acestea sunt dotari,dar oricum jassmina daca nu are dotarile degeaba ai,,indemanare,,,de fapt iti trebuie cunostinte tehnice ca sa stii ce stie sa faca telefonul si cunostinte de a pune in practica adica a cunoaste aplicatii si cum functioneaza aplicatiile,ca sa poti utiliza un telefon la capacitatea lui,indemanare are oricine la apasat butoane sau taste,fie ele virtuale,telefoanele actuale sunt minicomputere, la computere nu iti trebuie indemanare iti trebuie sa stii totusi ceva pana sa apesi cateva taste sau sa instalezi un program, multi au indemanare la a folosi telefonul la chestii simple dar la ceva real util foarte putini, pentru multi telefonul este un aparat foto, un player, un gps pe care dai foarte multi bani pentru dotari de top dar din care folosesti 1%, este ideea de mi am luat s21 cine e ca mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Acestea sunt performante tehnice, nu utilitati sau dotari.
Termenul este mult mai complicat, tocmai din cauza tehnologiilor avansate si amestecate, cea de telefonie(telecomunicatii), cea a computerelor(hardware si software), cu cea a internetului si transferurilor de date.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

Samsung este foarte practic si foarte accesibil dar androidu este slab comparativ cu ios, la Apple platesti hardware adica componentele care sunt perfect compatibile cu sistemu de operare si bineanteles sistemu de operare care este foarte simplu, intuitiv si foarte stabil

| Violleta2022 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Androidul nu este slab, este doar o parere personala scornita de cei snobi, care prefera doar iPhone-ul.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

Deci se zice asa, telefonul este dotat cu camera cu gps cu senzori, cu procesor cu placa video cu memorie etc aceste componente cu care este dotat un telefon dau performanta, este eroare telefonul este dotat cu performante tehnice, eventual specificatii tehnice este cu totu altceva, specificatii tehnice sau dotare este acelasi lucru, in specificatii tehnice avem fiecare componenta importanta ce performanta are

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

Am Samsung cu Android dar trebuie sa recunosc ios este peste Android

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

Ca sa intelegi,se zice masina este dotata cu abs, aer conditionat, radio cu player, euro 5, cutie automata, incalzire in scaune si multe altele

| Goete a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Daca ai si stii care e perfect pentru tine, atunci trebuie sa srii si unde era IOS si Android acum 10 ani... si ca nu are rost sa cauti telefon "dotat" care sa aiba mai.mult de doi ani, sa zicem.
IPhone are un hardware mai slab decat un Android de gama inalta, dar software-ul e adaptat oentru acel hardware si obtine o buna functionare si stabilitate a sistemului cu un consum mai mic de baterie, in schimb nu ai nici pe departe libertatea de a instala aplicatii pe care o ai in Android. Ma refer in afara de modul oficial.
IPhone obtine actualizarile direct si Android trece prin producatori, dar ai mereu posobilitatea sa iei un Pixel de Google cu Android Pur.
Nu se poate compara un IPhone cu un Android. Trebuie sa vorbim despre un telefon cu Android in concret si, crede-ma, un Android de gama inalta are stabilitate si nuneste nicidecum sub Iphone. Majoritatea aplicatiilor au mai multe utilitati in Android decat in Iphone sau nici nu sunt aplicatii pentru Iphone in multe cazuri. Ma refer la produse cumparate care au aplicatia mobila.
Android are o varietate si libertate indiscutibil superioara.
IPhone are un nume si da, o buna calitate indiscutibil. Dar personal le-as pune aproximativ pe acelasi nivel, cu avantajele pe care le vad pentru Android si sa nu uitam de telefoane ca Xiaomi care nu sunt deloc de neglijat nici in gama medie pentru pretul pe care il au si ce ofera.
Si la sfarsit, daca esti atat de neclintit in ceea ce spui - fapt care e ok, fiecare are culoarea preferata - de ce ne mai intrebi?
P.s. Daca iti iei IPhone, nu lua unul de 10 ani ca va fi mult sub Android

| LasleaIoan1972 explică (pentru Goete):

La ce bun un telefon care costa cat o masina second si nu face mai nimic fata de unu la pret normal, putere de calcul pentru? sunt unii care nici calculatoru de acasa sau laptopul nu are configuratia mobilului si face poze cu el si se da pe Facebook

| Goete a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Eu ti-am vorbit si de telefoane de gama medie Xiaomi de exemplu, deci sunt de acord cu tine. Fiecare trebuie sa stie ce telefon ii trebuie, eu am unul de gama inalta de Samsung si de pe vremea lui Note2 de Samsung, deja il foloseam ca si calculator, conectat la un ecran/tv acum cu dex la tv sau in windows (dar mai degraba la un ecran, cand nu am calculador in fata) si pe vreme lui Note 2 se numea dock. Ii dau un uz intensiv si variat, de la ofimatica (cred ca asa se numeste romaneste) pana la editari de video si jocuri; incluzand plata cu telefonul prin NFC, pentru care trebuie sa fie inclus in telefoanele acceptate de banca. Pentru mine e clar ca vreau mereu un Android top de gama. IPhone nu m-a convins cand m-am vazut, intre altele, cu imposibilitatea de a modifica softwarul trotinetei electrice pentru a avea mai multa potență, pe cand in Android o fac fara probleme. Nu pentru ca ar fi mai bun, ci pentru ca are mai multe programe disponible inclusiv programe nu tocmai ortodoxe. Care au riscul lor, bineinteles si e la atitudinea ta daca le instalezi.
Deci, cum pana la urmama reiesit ca esti un expert, in mod sigur poti decide care telefon e mai bun pentru tine. Sau care IPhone. Eu in cazul meu am o idee clara despre ce am nevoie.

| sierra1 a răspuns:

Dotat cu cristale swarowski, inserții de platină sau cu ce?

| anonimg a răspuns:

Se pot face smartphon-uri cu o tehnologie dincolo de capacitatea de intelegere a oamenilor de rand. Problema este una de ordin financiar.
Din pricina banilor au aparut telefoanele Xiaomi si altele.
Nu zic ca iphone nu este bun; eu zic ca este scump si in acelasi timp este slab la baterie.
Apropo, eu cred ca si Xiaomi putea sa-si aduca produsele la calitatea unui iphone; dar cine ar mai cumpara un Xiaomi daca este scump?
Totusi, Samsung are o instabilitate de soft; adica se blocheaza mai des decat un Xiaomi.
Intotdeauna exista avantaje si dezavantaje intre marci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Ne luminezi si pe noi de unde ai scos ineptiile de mai sus?

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O companie (marcă) de telefoane nu-și produce toate componentele unui dispozitiv. Procesorul este fabricat de o companie, camerele foto/video de o altă companie, display-ul de o altă companie, etc. Acestea fiind spuse, Xiaomi putea să-și comande cele mai performante componente; produsul final ajungea la cea mai înaltă calitate, dar și la cel mai înalt preț.
Acest lucru este valabil în orice domeniu de producție: cei care produc pâinea nu-și produc nici sarea și nici drojdia; constructorii de blocuri nu-și produc nici cimentul și nici fierul; constructorii de automobile nu-și produc cablajele, producătorii de îmbrăcăminte nu-și produc nici bumbacul și nici petrolul, iar cei de încălțăminte nu au cirezi de vite și nici nu fabrică vopseluri.
În principiu un producător realizează partea de bază a unui produs.
Companiile de telefoane își mai realizează și un soft propriu, implementat în sistemul de operare (android), în placa de bază. MIUI de la Xiaomi este mai bun decât One UI de la Samsung; oferă mai multă stabilitate. Softul este viața (puterea de viață) unui astfel de dispozitiv. Un MIUI implementat pe un dispozitiv Samsung ar fi genial. Doar că nu cred că o să vedem așa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

MIUI de la Xiaomi e un spanac. Si One UI e si ala un spanac. Pune mina pe un crDroid sau LineageOS si dupa aia predica-ne despre MIUI. MIUI 12 cu Android 10 pe care le am pe Mi 10T Pro sunt o mizerie sinistra. Ca sa iti dau un exemplu foarte scurt, majoritatea aplicatiilor Google, si alea preinstalate si care NU pot fi dezinstalate, au echivalente redundante in suita de tool-uri inclusa de Xiaomi. Ai Chrome? Ai si Mi Browser! Ai file manager-ul de la Google? Il ai si pe ala de la Xiaomi, care e chiar mai bun dupa parerea mea. Ai backup/sync cu Google? Ai si Mi Cloud! Si tot asa...

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum nu zic că nu sunt altele mai bune. Eu doar ți-am explicat "inepțiile de mai sus".
Cât despre stabilitate, Apple mi se pare cel mai stabil.
E bun și Google pentru că el oferă un spațiu de stocare mai mare decât MI. Și m-am bucurat și de hărți, și de browser. De exemplu, chrome îl folosesc cel mai mult pentru acest site. Mozilla pentru altele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Nu ai explicat fix ineptia suprema - "Totusi, Samsung are o instabilitate de soft; adica se blocheaza mai des decat un Xiaomi." Si spun asta ca utilizator de Xiaomi si Samsung-hater...winking
P.S. Ia pont de 1 TB moca de-aici: https://play.google.com/......ps/details

| NLS a răspuns:

Project Ara ar fi fost un suflu diferit si mult asteptat, daca s-ar fi putut concretiza intr-o varianta comerciala la un pret competitiv.

Dintre telefoanele lansate, LG G5 a pasit timid in directia inovatiei, prin acele module interschimbabile, care iti permiteau, (sau ti-ar fi putut permite daca ar fi fost si mai diversificate) sa realizezi cu acel telefon chestii imposibil de atins cu altele.

Pe locul 3, ce mi s-a parut diferit si totodata folositor, camera unica rabatabila de pe Asus Zenfone 7 Pro. Pacat ca e cam fragila constructia.

Locul 4, eternele balamale.

In rest, nu exista diferenta mare intre aparatele astea, diferenta o fac programele instalate pe ele, caci doar cu ajutorul lor prind viata si pot realiza diferite task-uri, mai mult sau mai putin speciale unele fata de altele.

Huawei au de toate pe ultimele modele, si totusi, vanzarile au scazut drastic fata de acum 2 ani.
Lipsa unui program sau a mai multe, nu o poate suplini nici o dotare hardware.

| Goete a răspuns:

Si ce inseamna cel mai "dotat"?

| LasleaIoan1972 explică (pentru Goete):

Care stie cat mai multe care este foarte util

| Goete a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Atunci nu cauta in ultimii 10 ani, ci intre ultimele modele.
Sau sa inteleg ca nu cwl mai performant performant inseamna sa stie sa faca poze, dar nu bune, sa aiba gps dar nu precizie, sa aiba ecranul color dar nu neaparat luminozitate, sa se vada si si la soare, etc. Atunci ce folos mai ai ca stie cat mai multe, dar nu bine? Eu cred ca isi are rostul unul performant, daca ii dai un uz intensiv

| LasleaIoan1972 explică (pentru Goete):

Un telefon de ultima generatie nu este neaparat un telefon performant este un pacalici ca sa ti ia foarte multi dolari 1000-2000 poate chiar mai multi doar ca sa crezi ca ai performanta cand de fapt ai pacaleala pe bani multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nokia 3310 trece de orice barieră spațiu-timp.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca trece, dar nici pe departe nu se compara cu un telefon normal din ziua de azi. Personal, nici sa ma plateasca n-as schimba telefonul meu pe un Nokia 3310.
Taie-i internetul, wifi, pune-i ecranul negru la un telefon de azi si inca cateva maruntenii cu care il reduci dar nu la nivelul unui Nokia 3310 si vezi cat ii dureaza bateria. Dar ce folos, daca nu ii dai uz?
Daca ar fi trecut orice bariera, inca s-ar vinde