| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre display oled si display normal? Daca pun unui iphone x display normal nu va mai arata ca inainte?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate sunt normale. LCD, IPS, AMOLED, LED, OLED, Super AMOLED sau Retina Display sunt doar cateva dintre cele mai uzuale nume utilizate pentru ecrane, iar in spatele lor se ascund diverse tehnici de productie sau doar de marketing. Daca pui unui iPhone un ecan de alt tip s-ar putea sa nu se potriveasca, s-ar putea sa nu aiba sensibilitatea necesara sau alta problema, dar el va arata exact ce contine softul din telefon. Adica interfata va fi la fel daca, prin minune, s-ar potrivi un alt display.
Documenteaza-te! https://bit.ly/3h3I1ri

| Zuzu1991 a răspuns:

Nope
diferenta suna asa:
display-ul "normal" e o lampa din led in fata caruia e un filtru de lumina care lasa sa treaca numai imaginea pe care tu o vezi
oled inseamna ca fiecare pixel e un led diferit de ceilalti

diferenta majora e ca la oled, negru e chiar negru, si la normal este un negru luminat (pe intuneric daca ecranul e negru, totusi se vede lumina)

| Alex08062018 a răspuns:

Din cate stiu display-urile OLED sunt mai calitative

| Marcus99 a răspuns:

OLED-urile sunt mai calitative

| Andrei226035 a răspuns:

OLED-urile sunt mai bune