| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Care procesor la telefoane e mai bun cortex sau exynos?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Exynos reprezinta SoC (sistem intr-un cip) adica cel ce inglobeaza mai multe dispozitive printre care si nucleele unui procesor iar cortex reprezinta creierul ( adica nucleele procesorului).
Exemplu: procesorul Exynos (SoC) este echipat cu 2 nuclee Cortex A77 la frecventa de 2.2 Ghz si alte 6 nuclee Cortex A55 la frecventa de 1.8 Ghz

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru nicu991):

Dar când caut pe eMAG la telefonul meu Samsung galaxy A40, la model procesor nu scrie Exynos așa cum ai zis ci scrie la model procesor numai ARMcortex-A53 iar de exemplu la Samsung A20e scrie numai exynos

| nicu991 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Telefonul tau este echipat cu Chipsetul Exynos 7904 (14 nm) care integreaza 8 nuclee de procesare- 2 nuclee 1.77 Ghz Cortex A73 si alte 6 nuclee la 1.59 Ghz Cortex A53

Informatiile produselor pe eMAG sau pe site-uri de genul pot fi incomplete, ireale sau eronate.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru nicu991):

Dar e mult mai bun procesorul snapdragon?

| nicu991 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Aspectul asta depinde in functie de generatia lor, intre ce modele se face comparatia etc.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru nicu991):

Dar smartphone cu procesor Intel core găsesc, cam ce preț au?, cei de la Samsung, LG sau, Sony fac altfel de telefoane?

| nicu991 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Din cate am citit pe net, Intel s-a retras de pe piata microprocesoarelor pentru smartphone-uri de multa vreme.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru nicu991):

Dar sunt mai bune că exynos și snap dragon nu?

| nicu991 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Din moment ce nu mai exista pe piata iti dai seama ce bune au fost, nu? rolling on the floor

13 răspunsuri:
| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru zilog):

Îți mulțumesc, dar eu am întrebat de procesoarele cortex cum am eu la telefon, și în linkul pe care mi l-ai trimis nu vad să scrie ceva despre cortex

| zilog a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Scuze ma uitam la alte lucruri si t-am trimis un link gresit.
eu am lucrat in IT zeci de ani, daca gasesti telefon cu procesor Intel
fa un efort finaciar o investitie pentru tine pe termen lung
Intel face lucruri extraordinar de calitateive
de preferat cu sistem adroid. e posibil sa nu gasesti in Romania.
poti sa iti pui windows pe telefonul respecitv poti sa iti pui si ubuntu daca vrei tu exact cel de pe calculator
asa ca nu vei fi obligat sa pastrezi doar Android sau doar windows
poti sa le mai schimbi, eu as pune ubuntu pe telefon daca mi-ar permite.
HTC-u

https://www.anandtech.com/......-benchmark

eu as merge pe procesor Intel

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru zilog):

Apreciez și îți mulțumesc ca te-ai străduit să-mi răspunzi, dar linkul e în engleză, și eu nu prea știu engleză decât foarte puțin, mai bine lasă că oricum nu mi-ai scris despre ce am întrebat

| David12Iulian86 a răspuns:

Exynos