| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Cata memorie interna are mai exact Sony xperia u, undeva am vazut ca are 8 gb, dar din ei cica doar 4gb sunt utilizabili? De ce nu am acces si la restul? Stiu ca ocupa ceva si sistemul de operare, dar chair 4gb mi se pare exagerat.Sa ma lamureasca cineva. Multumesc mult, dau funda!

1 răspuns:
| Andruşcă a răspuns:

Sistemul operare nu ocupa atat, limitarea de 4 Gb e pusa din fabrica, din motive de marketing.

Telefonul are un pret foarte scazut pentru specificatiile sale(1 Ghz procesor, 512 RAM, filmare la 720 fps, camera secundara etc). Daca avea si spatiu de stocare mare, deja era printre cele mai bune telefoane in raportul calitate pret.

Stiu ca ti se pare ciudat, dar intre companii exista niste intelegeri privind concurenta care trebuie sa ramana cat de cat echilibrata. La multe telefoane o sa vezi specificatii foarte tari si un amanunt d-asta care iti taie elanul(cum ar fi memoria mica). Scopul este sa pastreze numarul cumparatorilor la o valoare "decenta", fara sa distruga piata.