| GregHouse a întrebat:

Salutare!
Am un Sony Ericsson Xperia Ray (linkul aici: http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_ray-3972.ph p ) de aproare 2 ani, cu Android v2.3 pe el. Nu i-am facut update la v4.0.4.
Credeti ca ar trebui sa-i fac? Am inteles ca se va misca mai bine pe ICS. Trebuie conectat la PC, sau doar din Setari - Despre telefon - Actualizare software?
Memoria interna a telefonului e de 1 GB, dar numai 300 de MB ii pot folosi eu, restul fiind ocupat de sistemul de operare. Daca fac update-ul, va ocupa mai multa memorie? Pentru ca am unele aplicatii care merg numai in memoria interna si imi sunt necesare, de aceea nu prea imi permit sa pierd din acei 300 MB de memorie interna.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Trebuie conectat la pc.
Descarca http://www.softpedia.com/......ice.shtml, alege telefonul tau de acolo, si urmeaza instructiunile.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Merci!
In legatura cu memoria interna?

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

Ce cu memoria interna?

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Telefonul meu o are de 1 GB, iar eu pot folosi doar 300 MB, restul fiind ocupat de sistemul de operare. Daca fac update la v4.0.4, o sa-mi ocupe mai mult loc?
Pentru ca am niste aplicatii pe care nu le pot instala pe card, si am nevoie de ele, as vrea sa am suficient spatiu in memoria interna sa le instalez si dupa update.

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

O sa ai tot cam atat si cu 4.4

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Tot ce am in memoria interna a telefonului voi pierde, nu?
Inclusiv contactele, daca n-ar avea si copie pe SIM?

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

Da, se pierde.
2. La contacte, exista de atatia ani sincronizarea si voi inca stai cu salvatul DOAR in mmeoria interna /sim...
Foloseste o aplicatie de backup contacte pe card.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Merci!