| cristina_9458 a întrebat:

Ce este un stick Orange si la ce este bun? urgent funda

3 răspunsuri:
| happy31animation a răspuns:

Beneficii

Modem USB EDGE
acces facil la internet pe orice tip de calculator (desktop sau laptop) datoritã portului USB
nu necesitã cunostinte IT specializate; configurarea si instalarea modemului se face foarte usor, urmând cu atentie instructiunile din ghidul de utilizare
telefonul mobil rãmâne disponibil pentru apeluri de voce în timpul transferului de date prin intermediul modemului

Descriere tehnicã

Modemul USB EDGE este prevãzut cu un slot pentru cartela SIM pe care au fost activate în prealabil serviciile de date mobile Orange: acces mobil internet sau optiuni de trafic nelimitat.

Dupã conectarea modemului pe portul USB si pornirea calculatorului, sistemul de operare va identifica un nou echipament. Acesta trebuie instalat conform instructiunilor din ghidul de instalare, fiind necesarã introducerea CD-ului de instalare în unitatea CD-ROM a calculatorului. Dupã instalare trebuie creatã o conexiune conform înstructiunilor si dupã conectare puteti naviga pe internet.
Pe CD-ul de instalare sunt incluse drivere pentru urmãtoarele sisteme de operare: Windows 98, Windows 2000 sau Windows XP.

În functie de zona în care vã aflati, modemul se va conecta la viteze de pânã la:
177, 4 kbps - prin EDGE (pentru zonele acoperite de tehnologia EDGE)
53, 6 kbps - prin GPRS
9, 6 kbps - prin CSD

Principii de tarifare

Tarifarea se realizeazã conform serviciilor si ofertei de date activate pe cartela SIM.

Disponibilitate

Modemul USB EDGE este disponibil împreunã cu un pachet acces mobil Internet sau cu o optiune de trafic nelimitat.

Mod de achizitie

Disponibil în orice Orange shop.
Pentru informatii suplimentare sunã la 408 (apel gratuit) de pe telefonul tãu Orange sau trimite un e-mail la serviciul. date@orange.ro.

| sheamus12 a răspuns:

Probabil te referi la stick pentru net Orange. Acela te ajuta sa te conectezi la net.