| Andrei123123 a întrebat:

Ce firma de telefoane este Alcatel? Este romaneasca? Din ce tara provine? !

Răspuns Câştigător
| AndrewStar a răspuns:

Alcatel-Lucent este o companie franco-americană care oferă hardware, software și servicii în industria telecomunicațiilor. Compania a fost formată în decembrie 2006, prin fuziunea dintre Alcatel și Lucent.Compania a intrat în România în 1991, fiind primul investitor francez din țară. În 2006, divizia Alcatel-Lucent România a fost desemnată centrul de coordonare regională pentru sud-estul Europei, coordonând activități din 12 țări: Albania, Bulgaria, Bosnia-Herțegovina, Cipru, Croația, Grecia, România, Muntenegru, Macedonia, Serbia, Republica Moldova și Slovenia. Alcatel a produs în România centrale telefonice digitale, echipamente de infrastructură pentru telefonia GSM și telefoane mobile.

4 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Nu e românească.

| alxp a răspuns:

Daca te referi la calitate, nu te astepta la prea multe. Firma este cunoscuta pentru telefoanele slabe ca si calitate si performanta.
Nu, nu este romaneasca. Este chinezeasca sau japoneza.

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru alxp):

Nu sunt slabe deloc, poate par slabe, dar nu sunt.

| Popescu_Marco_Ionut_1994 a răspuns:

Greaca