| lucian820 a întrebat:

Ce informatii sunt stocate pe IMEIul unui telefon? De exemplu daca telefonul nu mai are bateria se mai poate verifica unde a fost conectat la internet, unde a fost ultima oara etc fara BATERIE?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

IMEI-ul telefonului se poate "citi" in momentul ce este alimentat.
Asta inseamna ca, in momentul ce are curent in baterie se poate si interoga de IMEI (chiar daca bateria este descarcata, dar nu chiar la 0V).

| Brizbriz a răspuns:

"acum o oră | lucian820 a întrebat:
Ce informatii sunt stocate pe IMEIul unui telefon?"

NICI UNA
imei-ul in sine e un numar, unic telefonului respectiv, care e folosit pentru inregistrarea in reteaua gsm

poti sa aflii imei-ul oricarui telefon gsm, OARECARE, formand *#06#
incearca... nu musca tongue

| Brizbriz a răspuns (pentru gigite):

Da, exact, si merge si la un telefon cu butoane, totul e sa fie gsm

| MihaiSpeedster a răspuns:

IMEI-un e un fel de CNP al telefonului. Nu înregistrează nimic din ce face telefonul.

| OAly a răspuns:

Daca ai activat serviciul de localizare telefon atunci Google retine locurile prin care ai umblat si iti mai si cere parerea despre locatiile vazute. Dar atunci cand telefonul nu are baterie si e inchis nu mai vede nimic. Totusi ramane salvat ce a vazut cand avea baterie.
IMEI-ul nu are nici o legatura cu asta. E doar un numar alocat telefonului tau.