| BBiiiaa a întrebat:

Ce parere aveti de Evolio Happy/Vonino Ego QS/Allview(p5, a5)?

Răspuns Câştigător
| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Are un pret destul de bun pentru ce are in el dar cred ca totusi ai face mai bine sa citesti aici: http://bit.ly/1d6HOZA parerile celor care l-au mai cumparat deja.

Ei sigur ii stiu defectele (daca are)

5 răspunsuri:
| Zdog a răspuns:

Evolio happy se lauda cu Procesorul Quad Core de 1, 2 GHz, impreuna cu acceleratorul grafic Power VR garanteaza rularea fara intreruperi a aplicatiilor si a jocurilor. Telefonul are un sistem de operare Android 4.2, permite conectare Wi-Fi, 3G, Bluetooth, Micro USB si accepta o memorie externa MicroSD de pana la 32 GB.Ecranul IPS HD de 4, 5 inch are o densitate de pixeli per inch de 326, cea mai mare de pana acum pentru un telefon al unui producator roman. Tehnologia In Plane Switching reda imaginile vizualizate in culori vii, de o claritate deosebita, din orice unghi.
Vonino Cat despre design sunt multe de spus. Telefonul acesta chiar arata bine din toate unghiurile. Nu este ceva ce nu ati mai vazut, dar pentru pretul sau este fantastic. Privit din fata este doar o bucata mare de sticla de sus pana jos. Sus sunt situate camera frontala, senzorii si casca, iar in partea de jos butoanele senzitive tipice Android, dar acestea nu sunt iluminate. Oricum, nu este greu sa inveti trei butoane pe de rost si arata si mai bine cu ele stinse. Pe lateralul din dreapta avem o surpriza: trei butoane si fanta pentru capacul bateriei. Cele trei butoane situate unul langa altul sunt cele de volum, iar cel dintre ele are rol de pauza sau play. Cat de tare poate sa fie chestia asta pe un Android din 2013? Nu mai ai nevoie sa scoti telefonul din buzunar daca vrei sa pui pauza, iar daca vrei sa schimbi melodia trebuie doar sa ti apasat pe unul din butoanele de volum, depinde de ordinea prin care vrei sa treci prin playlist.

Pe spate, un pic iesita in evidenta, este camera de 8 MP cu blit LED. Aceasta seamana cu cea de pe Galaxy SII, dar intoarsa vertical. Sub ea se vede mare numele telefonului "EGO" si mai jos brand-ul Vonino impreauna cu grila pentru difuzor. In partea inferioara se gaseste doar microfonul si portul micro USB. Pe buza de sus sunt amplasate butonul de pornire si jack-ul audio. Pe lateral stanga nimic. Butoanele sunt parca prea mici chiar si pentru o mana medie ca a mea, dar asta nu este deloc o problema. Singura problema minora ar fi cea a capacului. Deja l-am scos si l-am bagat de foarte multe ori si a inceput sa scartaie. Este un plastic destul de flexibil care nu trebuie supus la tortura. Foarte important ca nu este glossy si nu aluneca din mana utilizatorului. Este bine prins si nu am vazut margini ascutite, prost imbinate sau alte chestii ieftine. Pacat ca se murdareste repede si trebuie sa aveti la voi o microfibra.
Allview p5 Smartphonebig grinaTouchscreenbig grinaTastatura QWERTY:NuTip tastatura:StandardRetea:3G: 900 / 2100
2G: 850 / 900 / 1800 / 1900Dual Simbig grinaModel Procesor:Cortex A9 Dual coreProcesor (MHz):1000Culoare:NegruDimensiuni (W x H x D mm):68 x 130 x 9. 8GPSbig grina, cu A-GPSGreutate (g):134. 3Sistem de operare:Android v4.0 (Ice Cream Sandwich)Tip SIM:SIM
Memorie
Slot memorie (tip):MicroSD (pana la 64 GB)Memorie RAM:512 MBCapacitate:2 GB
Afisaj
Tip display:IPS LCDRezolutie (pixeli):480 x 800Numar culori:16MDiagonala display (inch):4. 3Functii:Corning Gorilla Glass
Conectivitate
GPRSbig grinaTehnologie Bluetooth:v3. 0Tehnologie wireless:802.11 b/g/nNFC:NuUSB:MicroUSB v2. 0Porturi:Jack 3.5 mm
Foto video
Rezolutie senzor (Mp):8Rezolutii foto:3264 x 2448Blitz integrat:LEDRezolutie video:1280 x 720Camera secundara:0.3 MpCaracteristici foto/videobig grinetectarea fetei
Geotagging
High Dynamic Range (HDR)
Touch focus
Alimentare
Durata convorbire:2G: 5 oreDurata in regim de asteptare:2G: 429 oreCapacitate (mAh):1800Tip baterie:Li-Ion
Comunicare
Mesagerie:SMS / MMS / IMBrowsingbig grinaE-mailbig grina
Multimedia
FM radio:Stereo cu RDSRedare videobig grinaRedare audio:MP3, WMA, WAV, OGG, Flac
Altele
Aplicatiibig grinocument viewerSenzori:Senzor de proximitate
Busola digitala
AccelerometruAltelebig grinual SIM dual standby
Hotspot Wifi
Wifi Direct
Suport DLNA
Amplificator audio Yamaha
Redare: HD 720p eu iti recomand evolio are un ecran mare si e un telefon frumos

PS: funda te rog

| BBiiiaa explică (pentru Zdog):

Sincer, apreciez efortul de a da copy-paste de pe ArenaIT/alte siteuri, dar eu deja le citisem. Daca am pus o intrebare pentru TPU, inseamna ca vreau niste pareri individualizate, de la cineva care are acel telefon sau stie despre ce e vorba si asta pentru ca de documentat, m-am documentat singura.

| Astropuf a răspuns:

E destul de bun

| zeratw a răspuns:

Allview p5 quad e bunicel