| SelenaTpu a întrebat:

-Ce se întâmplă cu un telefon a cărui sănătate a bateriei scade sub 80%?

14 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Va ajunge mai des la priza, pentru ca bateria nu va mai fi capabila sa inmagazineze la fel de multa energie precum în stadiul inițial.
Si de obicei, odata ce a coborât sub 80%, procentajul va scădea în continuare într-un ritm mai rapid decât pana la acel punct.
Pentru uz personal, nu prea merita schimbata bateria înainte de 65%.

| darctron a răspuns (pentru NLS):

și cum aflu procentajul de sănătate?

| NLS a răspuns (pentru darctron):

Cu ajutorul AccuBattery, de la Digibytes.
(Android).
La iPhone ar trebui sa găsești în meniu:
Settings > Battery > Battery Health

| SelenaTpu explică (pentru NLS):

Nu scade și performanța?

| NisipLaMare a răspuns:

Bateria se degradeaza in timp cu cate 10% depinde de baterie.Ar trebui sa intrii in adroid system settings si sa Dezactivezi aplicatiile care ruleaza in Bckround si aplicatiile care stau Wake si pot consuma si banda de iternet.Cum de exemplu la Samsung am aplicatia Health si nu o folosesc deloc ca nu fac fitness sau sa alerg deci am Dezactivat-o. Pot spue sa ai grija ce dezactivezi pentru ca sunt unele aplicatii care telefonul are nevoie pentru a rula corect.
Succes

| Yuoia a răspuns:

Functioneaza!
Doar ca trebuie sa-l incarci mai des.

| NLS a răspuns (pentru SelenaTpu):

Intensitatea curentului e aceeași, deci nu are cum sa afecteze performanta bruta.
Cum spune colegul, dezactivând programele și serviciile inutile (atata vreme cat le identifici corect, ca daca elimini ceva important, anumite funcții nu vor mai fi disponibile), poti lungi viata bateriei.
Am facut asa ceva pe un telefon ieftin, si diferenta e uriașă, fata de cum a venit din fabrica.
43 de aplicații de la Xiaomi dezinstalate, vreo 12 de la Google, 9 de la Android, plus jocuri, si tot ce-a mai avut și eu n-aveam de gand oricum sa folosesc (Spotify... ).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

De câteva luni am GT2 Pro.
Bateria ținea extrem de putin, in rest e o bijuterie.
Putin research pe net, si dupa 25 de inutilități de la Oppo și realme dezinstalate, parca e alt telefon.
Acum ajunge la 1.5 zile lejer, in timp ce la inceput mai aveam seara 16-19%.

In afara de dezinstalat aplicații, am mai pus pe Off și o mulțime de chestii în meniu, in special rulat în background, anumite notificari, sincronizare...

| Anonimalex6996 a răspuns:

Totul ok doar ca nu mai tine bateria asa mult. Poți schimba la orice telefon în orice gsm bateria

| SelenaTpu explică (pentru NLS):

Eu am gt neo 2. Mă ține și doua zile bateria

| NLS a răspuns (pentru SelenaTpu):

Cred, si tare imi vine sa-mi iau si eu unul, ca telefon de rezerva.
Acel Xiaomi tocmai l-am promis unui nepotel.

Bineinteles ca tine 2 zile, SD870 are cel mai bun raport intre consumul de electricitate si performanta.

Iar ce am eu (Snapdragon 8 Gen 1 ) e foarte puternic, dar e si printre cele mai fierbinti procesoare existente.

| SelenaTpu explică (pentru NLS):

A apărut și gt neo 3. Are și dragon ball z și Naruto edition

Răspuns utilizator avertizat
| tudorr06 a răspuns (pentru darctron):

Configurari dai scroll, general, baterie, sanantatea ei iar apoi iti arata