| UmbraDeVulpe a întrebat:

Ce inseamna de obicei daca nu prea te tine bateria la telefon si mai scade uneori chiar si cu vreo 2-3 procente? Si asta in cazul in care sanatatea bateriei e 100%

41 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"bateria la telefon si mai scade uneori chiar si cu vreo 2-3 procente?"

mai clar, ce telefon și cât ține bateria?

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns:

O fi de la noul update facut la software. Ala iti mananca bateria si ii scade sanatatea.
Da, cica update-urile la software trebuiesc facut din motive de sigurante, bla-bla, dar personal, nu le gasesc folositoare. Un update rar la software, merge.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

E complicata situatia, deoarece ecosistemul Apple e construit in asa fel incat utilizatorul e nevoit sa faca update-uri, ca de nu le faci, telefonul incepe sa aiba erori si trebuie sa dai restart ca sa mearga ok. Si daca nu faci update, la aplicatii, nici ele nu ti se deschid dupa o vreme, deoarece si ele iti spun "pentru a folosi Messenger, fa update".
De exemplu mi-am luat un laptop de la ei si cica bateria tinea 24 de ore. Ei, si la o luna diferenta au scos un nou OS, am facut update si ce sa vezi? Bateria a inceput sa tina 15 ore. Si asa si in 2015 cand mi-am luat un Macbook de la ei si bateria era foarte buna, procesorul si GPU-ul nu erau suprasolocitate, ca dupa... doi ani de tot facut update la OS, gata. Puteai sa prajesti oua pe el la cat de tare se infierbanta. E un ciclu ca sa se repete consumerismul.
Spre exemplu, vreau sa-mi iau alt iPhone, dar nou, in cutie, ca sa nu-i dau update decat rar si numai daca e nevoie, sa ramana bateria sanatoasa. Oricum folosesc browserul in locul catorva aplicatii.

Astept contraziceri. Bineinteles, astea sunt ideile mele si acum fiecare dupa cum considera, dar eu una asta am observat de-a lungul timpului.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

O poti schimba. Eu asa fac si o sa fac. Sunt baterii de vanzare pentru iPhone cu o capacitate mult mai mare si forma e la fel. Nu stiu insa daca gasesti cu livrare in Romania. Ei, si daca iti schimbi bateria cu una a carei capacitati e mai mare, iti permiti sa-ti faci update-uri cate vrei la orice.
Partea negativa insa, e ca telefonul nu ti-o recunoaste, deoarece nu e de la Apple, si nu stii sanatateea/starea ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

E si un risc sa iti schimbi bateria, mai ales daca vrei sa vinzi telefonul. Cu toate astea, ai baterie mai multa.
Lasand astea, nu stiu sa iti spun mai multe. Incearca un service sau poate primesti alte raspunsuri de la oameni cu mai multe cunostinte.

| Xox0 a răspuns (pentru Xox0):

O alta solutie ar fi: daca sanatatea bateriei se duce in jos, o poti schimba la un sediu Apple.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da. Ideea asta e buna. Depinde de tine acum.
Spre exemplu, mi-am luat un SE din 2020, ei si bateria ma tinea... pana seara? Eram wtf? Nu e normal. Si spuneau astia ca "da, sa ai updateurile la zi si nu ti se mai duce din ea". O branza. Si nici nu il foloseam cine stie ce.
Si am schimbat bateria, deci are 3 ani, iar acum ma tine lejer o zi jumatate sau o zi daca il folosesc intens.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

La incarcat n-ai treaba, deoarece nu afecteaza bateria. Se incarca.
Foloseste modul "consum redus" dupa ce-l scoti de la incarcat.
Ar mai fi sa iti dezactivezi bluetooth-ul cand nu il folosesti si sa iti dezactivezi si Wifi-ul deoarece astea doua iti consuma din baterie. Ar mai fi si optiunea de date mobile, sa o inchizi si pe ea.
Daca nu mai folosesti telefonul, inchide aplicatiile din background, nu le lasa in stand by.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu fa nimic. La incarcat, telefonul inchide optiunea "low power mode" dupa ce atinge 80%. Cand il scoti o poti activa iar.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, n-ai treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Tu ai 14 si asta e o baterie pentru iPhone 13. In locul tau, as astepta pana iese o varietate mai mare de baterii, in special pentru iPhone 14.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

La toate...
De ex. ma uitam la variatatea bateriilor care sunt pentru iPhone 13 Pro, si recomand sa cauti si tu; si din fabrica, capacitatea bateriei sale este de 3, 095 mAh si acum gasesti inlocuitoare la 3800 mAh. E un castig. Vad ca sunt si cu 7800 mAh, dar cine stie daca-s bune.

https://www.amazon.com/......ref=sr_1_3 crid=3F20HVM03706P&keywords=iphone%2B13%2Bpro%2Bbattery%2Breplacement&qid=1702415436&sprefix=iphone%2B13%2Bpro%2Bbattery%2Breplacement%2Caps%2C119&sr=8-3&th=1

https://www.amazon.com/......ref=sr_1_5 crid=3F20HVM03706P&keywords=iphone+13+pro+battery+replacement&qid=1702415436&sprefix=iphone+13+pro+battery+replacement%2Caps%2C119&sr=8-5

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pe site-ul care l-ai postat nu scrie pe baterie si nici pe site

| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

A, e o poza unde scrie pe baterie mic 3207 mAH, daca am inteles bine. Trebuie sa intorci capul sa citesti

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, arata bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Asta nu stiu... Verifica forumuri sau vezi daca site-ul lor e credibil pentru tine.
Nu ma mai bag laughing Nu mai stiu. Mergi la unu-doua service-uri si cere-le opinia. Poate au facut comanda de la ei.

Răspuns utilizator avertizat