| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă permit aplicațiilor accesul la galeria foto telefonului?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ele pot vedea pozele tale si sa le salveze la ei

| PainTech a răspuns:

Sau pot sa îți folosească pozele... In alte scopuri.

Verifici și tu ce ar trebui sa facă aplicația și ce permisiuni cere.

Dacă ai o aplicație de lanterna care cere acces la galerie și la rețea... Ceva nu e ok la mijloc.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru PainTech):

Și dacă am accept permisiunea pentru camera foto?

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru PainTech):

Și dacă am acceptat permisiunea pentru cameră foto?

| PainTech a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Ce aplicație e?

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru PainTech):

Google

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru PainTech):

Și tik tok

| PainTech a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

E logic ca tik tok să aibă acces la galerie pentru a incarca videoclipuri.

| PainTech a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Cat despre Google nu cred că ar avea nevoie de acces la galerie, decât pentru postarea recenziilor cu imagini.

E aplicație legita totuși, îi poți permite accesul

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru PainTech):

Permit accesul la galerie la tik tok numai când descarc videoclipuri

| PainTech a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Nu știu cât de eficientă e solutia asta.

Aplicația poate să acceseze zeci de fișiere in timpul în care i-ați da acces la galerie pentru salvarea videoclipului, dacă ar fi într-adevăr malițioasă. Mult mult chinul decât protecția...

Tik tok e cunoscută că aplicație de încredere cu milioane de utilizatori, ar fi un scandal monstru și firma ar intra in faliment daca ar folosi fișierele personale in scopuri rele, mai ales cu noile reglementări de la UE cu protectia datelor.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru PainTech):

Dacă nu dau acces la stocare nu pot descărca niciun videoclip

| PainTech a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Corect.

| macchiato a răspuns:

Permiți aplicației să îți acceseze galeria foto, adică poți încărca fotografii în aplicații pentru diverse motive, de ex. pentru a edita fotografia.